Dislipidemili hastalarda subklinik hipotiroidi sıklığı
Prevalence of subclinical hypothyroidism in dyslipidemia patients
- Tez No: 420885
- Danışmanlar: UZMAN ÖMER DÖNDERİCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Amaç: Klinik hipotiroidi de dislipidemi görüldüğü bilinmektedir. Ama subklinik hipotiroidiyle ilgili literatür bilgileri çelişiktir ve çoğu total kolesterolle sınırlıdır. Bu çalışmayla, dislipideminin tüm alt gruplarında subklinik hipotiroidi sıklığını saptamayı amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Çalışmayı, dahiliye polikliniğine başvuran 277'si kadın, 79'u erkek toplam 356 hastayla yaptık. Bunun için tüm hastaların lipid profilleri ve tiroid fonksiyon testlerine baktık. Daha sonra da her bir alt grup için dislipidemisi olanlarla olmayanlarda subklinik hipotiroidi prevalansına bakıp, farkın anlamlı olup olmadığını inceledik. Bulgular: Subklinik hipotiroidi sıklığını, hiperkolesterolemi saptananlarda %5.9, saptanmayanlarda %6.6; LDL kolesterol düzeyi yüksek olanlarda %4.7, olmayanlarda %7.2; hipertrigliseridemisi olanlarda %7.4, olmayanlarda %5.0 ve HDL düzeylerinde azalma olanlarda %2.6, olmayanlarda %7.1 bulduk. Bu sonuçlara göre, dislipidemili hastalarla, normal lipid profiline sahipler arasında, istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. Benzer şekilde, subklinik hipotiroidili hastalarla ötiroidlerin lipid profilleri arasında da anlamlı fark saptamadık. Sonuç: Bu sonuçlar ışığında, subklinik hipotiroidinin, dislipidemi açısından belirgin bir risk faktörü olmadığını söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Objective: It is well-established that dyslypidemia occurs in clinical hypotyhroidism. However, data on subclinical hypothyroidism is controversial and are limited to total cholesterol. In this study, we aimed to determine the prevalence of subclinical hypothyroidism in all subgroups of dyslipidemia. Material and Methods: The study group consisted of 356 patients (277 females, 79 males) who presented to the internal medicine outpatient clinic. Thus, we examined the lipid profile and thyroid function tests in all patients. Then, for all groups with or without dyslipidemia, we examined the prevalence of subclinical hypothyroidism and compared the groups for statistical significance. Results: The frequency of subclinical hypothyroidism was 5.9% in cases with hypercholesterolemia and 6.6% in those without, 4.7% in patients with high levels of LDL-cholesterol and in 7.2% in those with normal levels, in 7.4% of hypertriglyceridemia patients and in 5.0% in those without and in 2.6% cases with low levels of HDL-cholesterol level and in 7.1% in those with normal levels. According to these results, there was no statistically significant difference between patients with and without dyslipidemia. Similarly, there was no significant difference between subclinical hypotyhroid patients and the eutyhroid ones. Conclusion: Based on these results, we suggest that subclinical hypothyroidism is similar to euthyroidism with regard to dyslipidemia.