sasakiyan manifoldlarinin lightlike altmanifoldlari üzerine
On the lightlike submanifolds of indefinite sasakian manifolds
- Tez No: 420930
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez dört bölümden meydana gelmiştir. Birinci bölüm giriş olarak düzenlenmiştir, ikinci bölümde diğer bölümlere faydalı olacak temel tanım ve kavramlar; vektör demetleri, distribüsyonlar, Semi-Riemann manifoldlar, dejenere altuzaylar, lightlike altmanifoldlar ve belirsiz Sasakiyan manifoldlar ele alınmıştır. Üçüncü bölümde belirsiz Sasakiyan manifoldlann transversal lightlike altmanifoldlan tanımlanmakta örnekler verilmekte ve indirgenmiş konneksiyonun metrik konneksiyon olması için şartlar elde edilmektedir. Aynca tamamen kontakt umbilik transversal lightlike altmanifold tanımı verilerek karakterizasyonlar elde edilmektedir. Dördüncü bölümde belirsiz Sasakiyan manifoldlann ekran transversal lightlike altmanifold tanım ve örnekleri verilmekte ve distribüsyonlannın geometrisi İncelenmektedir. Aynca belirsiz Sasakiyan manifoldun herhangi reel lightlike eğrisinin ekran transversal lightlike altmanifoldlarm bir örneği olduğu gösterilmektedir. Son olarak belirsiz Sasakiyan manifoldlann tamamen kontakt umbilik ekran transversal lightlike altmanifoldlarm geometrisi İncelenmektedir. ANAHTAR KELİMELERıLightlike Altmanifold, Belirsiz Sasakiyan manifold, Transversal lightlike altmanifold, Ekran transversal lightlike altmanifold. ı
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters.After introduction, in the second chapter, we give basic materials such as degenerate subspaces, Semi-Riemannian manifolds, distributions, vector bundles, lightlike submanifolds and indefinite Sasakian manifolds which will be useful for other chapters. In the third chapter, we introduce transversal lightlike submanifolds of indefinite Sasakian manifolds and give examples. We also investigate the geometry of leaves and obtain a geometric condition for the induced connection to be a metric connection. Moreover, we study totally contact umbilical transversal lightlike submanifolds and obtain a classification theorem. In the fourth chapter, we introduce screen transversal lightlike submanifolds of indefinite Sasakian manifolds. We give examples, study the geometry of leaves of their distributions and show that any real lightlike curve of an indefinite Sasakian manifold is an example of screen transversal lightlike submanifolds. Finally we study the geometry of totally contact umbilical screen transversal lightlike submanifolds of indefinite Sasakian manifold KEYWORDS: Lightlike Submanifold, İndefinite Sasakian manifold, Transversal lightlike submanifold, Screen transversal lightlike submanifold.