Kronik otitis medialı hastalarda cerrahi öncesi temporal kemik bilgisayrlı tomografi bulguları ile intraoperatif bulguların karşılaştırılması
The correlation of preoperative temporal bone computed tomography findings with intraoperative findings in chronic otitis media patients
- Tez No: 552248
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE ATAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Kronik otitis medianın (KOM) değerlendirilmesinde bilgisayarlı tomografi (BT); anatomik yapıların durumu, hastalığın lokalizasyonunu ve yapmış olduğu tahribatın saptaması açısından önemli bir yere sahiptir. Çalışmamızın amacı, temporal kemik BT bulgularıyla, KOM cerrahisi esnasında saptanan bulguların kıyaslanması ve bu bilgi ışığında bilgisayarlı tomografinin, KOM tanısında ve cerrahi planlamasındaki olası değerinin araştırılmasıdır. Çalışmaya 2012-2016 yılları arasında KOM nedeni ile cerrahi uygulanmış ve cerrahi öncesinde temporal BT tetkiki mevcut olan toplam 261 hasta dahil edildi. Mevcut ameliyat notlarından; kemikçik zincirde hasar olup olmadığı, fasiyal kanal ve lateral semisirküler kanalda (LSSK) dehisans olup olmadığı ve orta kulağın mukozasına ait veriler elde edildi. Temporal BT görüntüleri cerrahi bulgulardan habersiz tek bir radyolog tarafından tekrar değerlendirildi. Radyolog tarafından tespit edilen temporal BT sonuçları cerrahi bulgular ile karşılaştırıldı. Temporal BT'nin doğru sınıflama oranı (DSO), cerrahi ile uyumu (Kappa), korelasyonu (Cramer V, Phi) ve tanısal olumsallık değerleri (seçicilik, duyarlılık, pozitif kestirim değeri, negatif kestirim değeri) istatistiksel olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Computed tomography (CT) has a very importent place for the evaluation of the anatomical structures, the localization of pathology and spread of the disease, the determination of extent of erosion in order to predict possible complications. The aim of our study is to compare the findings of temporal bone CT with intraoperatively observed pathological findings and to assess the value of temporal bone CT in preoperative evaluation, diagnosis and prediction of complications of chronic otitis media surgery therefore to determine its value in preoperative surgical planning. A group of 261 patients who were operated between 2012 and 2016 and have preoperative temporal bone CT were included in the study. Parameters evaluated both on CT and during surgery were malleus, incus, stapes, facial canal, LSC and middle ear status. The images (CT) were evaluated by a single radiologist who is experienced on temporal bone radiology and blinded to the surgical results. The results were compared with the surgical findings and the correct classification number, concordance and correlation of CT were determined.