Çeşitli gruplarda HCV antikor prevalansı
Çeşi̇tli̇ gruplarda HCV anti̇kor prevalansi
  1. Tez No: 420944
  2. Yazar: FATMA NUR İRİS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAİL ÖZGÜNEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışmada parenteral yolla bulaşan ve bulaşma için açık bir faktörün saptanamadığı pek çok sporadik olgunun da tanımlandığı posttransfüzyon hepatitlerinin % 90'lık bölümünden sorumlu olan ve % 50'ye yakın oranda kronikleşen, bu kronikleşen olguların da % 20-40'ının 10-20 yıl içinde siroza, % 15 kadarının da hepatosellüler karsinomaya dönüştüğü bilinen HCV virüsünün çeşitli risk gruplarındaki prevalansının araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma grupları olarak kan donörleri (n:185), hemodializ hastaları (n:165), Non A-Non B hepatiti tanısıyla izlenen hastalar (n:105), sağlık personeli (n:48) ve multipl kan transfüzyonu öyküsü olan hastalar ( n:15) seçilmiştir. Toplam olgu sayısı 518'dir. Bu hastalarda ELISA yöntemiyle Anti HCV çalışılmıştır. En yüksek seropozitivite % 49,7'lik oranla hemodiyaliz hastalarında saptanmıştır. Bunu % 13,3 ile multipl kan transfüzyonu alan hastalar, % 8,08 ile Non A-Non B hepatiti tanısı ile izlenen hastalar ve % 3,9 ile kan donörleri izlemiştir. Sağlık personelinde hiçbir olguda AntiHCV pozitifliği saptanmamıştır. Posttransfüzyon hepatitinin % 90'ından sorumlu olan HCV'nin önlenebilmesi için anti HCV antikorlarının, HbsAg gibi rutin uygulamaya konarak, özellikle kan donörlerinde aranmasının bu infeksiyon zincirini kırabileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is investigating of hepatitis C prevalance on a various of risk groups. Hemodialysis patients, multiple blood transfused patients, blood donors, healtcare workers and the patients who have Non A and Non b hepatitis were taken as study groups. The highest prevalance was found on hemodialysis patients (46.7%), 13.3% of multiple transfused patients, 8,08% NANB hepatitis patients, 3,9% blood donors and 0% healthcare workers respectively. It is necessary to investigate of HCV seropositivity for blood donors routinely,for the protection of the spread of HCV infections.