Kur'an'ın ilahi kitap oluşu ve mucizeliği
The Koran's being a divine book and it's being a miracle
- Tez No: 420948
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
“Kur'ân'ın İlâhî Kitap Oluşu ve Mu'cizeliği”konusu İslam düşünce tarihinde önemine binaen sürekli olarak canlılığını korumuş ve öğle görünüyor ki gelecekte de bu canlılığını koruyacaktır. Bu nedenle tarih boyunca bu konuda çokça tartışmalar yapılmış ve çok sayıda eserler yazılmıştır. Tevrat, İncil vb gibi geçmişteki İlâhî kitaplar zamanla tahrif edildikleri için orijinalitelerini yitirmişlerdir. Bu yüzden Allah Teâlâ son İlâhî kitap olarak Kur'ân'ı Kerim'i göndererek onu insanlığa rehber ve hidâyete kaynağı kılmıştır. Bu nedenle Yüce Allah, geçmiş kitapların başına gelen tahrif edilme ve orijinaliteyi kaybetme durumunun Kur'ân'ın da başına gelmemesi için onu koruyacağını bildirmiş ve korumuştur. Başta Hz. Peygamber (s.a.v) ve ashabı, Kur'ân'ı ilk indiği günden itibaren hem ezberlemiş ve hem de yazarak kayda geçirmiş ve iki kapak arasına alarak ondan herhangi bir şeyin kaybolmasına fırsat vermemişlerdir. Bu ezberleme ve yazma işi daha sonraki nesillerce de devam etmiş ve öyle görünüyor ki kıyamete kadar da aynı titizlikle devam edecektir. Bu durum Kur'ân'dan başka hiçbir kitaba nasip olmamıştır. Diğer taraftan Kur'ân'ın bizzat kendisi de hem lafız ve hem de mana yönünden bir mu'cize olup insanlar tarafından bir benzerinin meydana getirilmesi imkânsızdır. Kur'ân-ı Kerim, bu hususta bütün muarızlarına meydan okuyarak onlardan, kendisinin bir benzerini veya kısa bir sûresinin benzerini meydana getirmelerini istemiştir. Buna rağmen geçmişten günümüze kadar kimse onun bir benzerini meydana getirememiş ve öyle görünüyor ki gelecekte de getiremeyeceklerdir. Kur'ân-ı Kerim mana yönüyle de mu'cizedir. Şöyle ki o, gaybî olarak hem geçmiş milletlerden ve başlarına gelenlerden doğru haber vermiş hem de ileride meydana gelecek bir takım olayları bildirmiş ve bu haberler daha sonra aynen vukubulmuşlardır. Üstelik Kur'ân öyle ilmî hakikatlerden haber veriyor ki, zaman geçtikçe ve bilimsel gelişmeler ilerledikçe bunlar, onun verdiği haberleri doğrulamakta ve âyetlerinin daha iyi anlaşılmasına yardımcı olmaktadırlar. Milâdî VII. yüz yılda ümmî bir zattan sudur eden bu kelamın kıyâmete kadar gelecek bütün insanlara ve asırlara hitap edecek bir özelliğe sahip olması onun Hz. Muhammed'in sözü değil, Allah'ın kelâmı olduğunun en büyük delilidir ve Allah tarafından Hz. Muhammed'e verilmiş en büyük bir mu'cizedir. Geçmişte olduğu gibi gelecekte de tüm insanlığa hidayet kaynağı olmaya devam edecektir.
Özet (Çeviri)
The subject of 'the Koran's being a divine book and it's being a miracle' has kept its vividness in the history of Islamic philosophy and as it seems it will go on forever. Because of this, many debates have been held and many works have been created on this topic. Ancient divine books like Torah and Bible have lost their original forms as they had been deformed throughout the history. Therefore, sending the Koran as the last divine book, Allah Almighty has made it as a guide and a source of salvation to human being. Hence Allah Almighty, to keep it being deformed and losing originality which occurred for preceding books, had notified keeping it and actually did so. Leading with Prophet (Peace be Upon Him) and his companions, beginning from the first day when the Koran began to be revealed, both memorized and recorded by writing and also bound it to prevent it to lose anything from it. This work of memorizing and recording goes on by following generations and as it seems it will go on meticulously till the day of recurrence. No other book is granted to this honor. On the other hand the Koran, itself, for not only its eloquence but also its meaning aspects is a miracle and it is impossible for human being to create something similar to it. İn this sense the Koran, challenging to its opponents, demanded them to create something similar to it or to any short verse of it. But nobody has been able to create anything similar to it and as it seems nobody will be able to ever. The Koran is a miracle also by means of meaning. That is to say, it has told both from ancient people and their adventures and also foretold from the events which would happen in the future. And also these events came true actually. Moreover the Koran, itself, tells about such scientific events that as time passes and developments advance its heralds are confirmed and this helps a better understanding of its verses better. This Koran, emerging an illiterate man in 7th century A.D. , its having a peculiarity of addressing to all human being and all ages till the day of recurrence, is the biggest proof that it is not the word of Mohammed but it is the word of Allah and it is the greatest miracle given to Mohammed by Allah.