Kur'ân'da Ehl-i Kitâb'ın talep ve iddiaları ile onlara verilen cevaplar
The demands and claims of Ahl al-Kitāb (The people of the book) in the Qurʾān and its responses to these
- Tez No: 608561
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Ehl-i Kitâb terkibi,“kitap ehli, kendilerine kitap verilenler”ile“ümmi olmayan; okuma yazma bilenler”manasını ifade eden Kur'ânî bir kavram olup, esasen,“Semâvî bir Kitaba İnananlar”anlamını muhtevidir. Bu bağlamda, kendileri de bir kitap (Kur'ân) sahibi olan Müslümanlara da“Ehl-i Kitâb”denilebileceği açıktır. Ancak Kur'ân'da geçen bu kavramla kastedilenler, Müslümanlar dışındaki kitap sahibi din mensuplarıdır. Kur'ân'da“Ehl-i Kitâb”terkibine eş değer anlamda bir de,“Ehl-i Zikir”tabiri kullanılmaktadır ki, bununla Tevrat ve İncil hakkında bilgi sahibi olan Ehl-i Kitâb âlimleri kastedilmiştir. Kur'ân, bu gibi tabirleri kullanarak, kendilerine ilahi kitap verilenleri diğerlerinden ayırmakta ve onlara daha farklı bir tarzda hitap etmektedir. Böylece Kur'ân, zaman zaman, Hıristiyanı överken, bazen de Yahûdîler başta olmak üzere onlardan bir kısmını sert bir şekilde eleştiriye tabi tutmaktadır. Bu eleştiri ve muhatapları oluşun Kur'ân-ı Kerîm'deki en güzel yansıması, Ehl-i Kitâb'ın Allah'ın emir ve yasaklarına karşı bazen münakaşa bazen de isyan manasına gelecek iddia ve talepleri ile bunlara Kur'ân-ı Kerîm'de verilen cevapların tek tek âyetlerle ifade edilmesidir. Bu iddia ve talepler zikredilirken Kur'ân'ın vahyedilme amacına uygun olarak, özelde Ehl-i Kitâb; genelde tüm insanlığa tenkit, tehdit, eleştiri, tavsiye ve öğretilerde bulunulması da; Ehl-i Kitâb'ı muhatab alan Kur'ân'ın hedef odaklı yaklaşımını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Gratitude, for Almighty Allah who created human from nothing and according countless blessings, peace and salute to its blessed ambassador Hz. Muhammed Mustafa, honor and praise to his people, his companions and all the believers who live a life on Straight Path. Almighty Allah who created human in the most beautiful way, reported to them by revelations periodically from Hz. Adem to the last Prophet Hz. Muhammed, to follow the most magnificent principles in order to lead a healthy life as well as earthly than spiritual. He asked them to reflect about the divine revelation, to live a life on the purposes of creation and to follow Straight Path. Quran is the last link of a chain of revelation. Except him, there is not any divine book to be considered and to be believed. Created by Almightly Allah as the most honorable of the creature on Ahsen-i calendar, the human being is not left alone. He has to read, understand and live the last divine book, the Quran. There are certain conditions to live and benefit from the message of the Quran. Thus, in this study will be discussed the answers given by the Quran on demands and claims of Disbelievers, Jews and Christians. We will examine the demands and claims of Disbelievers, Jews and Christians in the Quran thanks to commentaries. In our study, we will examine the answers given by the Quran in order to respond to all humanity within the framework of the basic principles of the Quran, in particular Ehl-i Kitâb (People of the Book) who cover their denial by claims and objections. First of all claims, objections and demands will be mentioned with verses, and then the answers given by the Quran using the verses, will be tried to make implications of these answers thanks to comments inside commentary books.