Diş destekli ve diş-doku destekli apareyler ile yapılan rme sonucu oluşan kök rezorpsiyonunun karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
Evaluation and comparison of root resorption between tooth borne and tooth –tissue borne rapid maxillary expansion appliances
- Tez No: 420993
- Danışmanlar: PROF. DR. SERVET DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; haas ve hyrax apareyleri kullanılarak yapılan hızlı üst çene genişletmesi sonrasında meydana gelen kök rezorpsiyonunu 1. Premolar, 2. Premolar ve 1. Molar dişlerde CBCT ile volumetrik olarak karşılaştırmaktır. Ayrıca 6 aylık sabit retansiyon sonrasında rezorpsiyonda meydana gelen değişim de incelenmiştir. Materyal ve Metod: Toplam 33 hastadan 16 hastaya hyrax diğer 17 hastaya ise haas ile RME uygulanmıştır. RME öncesinde(T0), sonrasında(T1) ve 6 ay sabit retansiyon sonrasında (T2) 1. premolar, aktif kuvvet uygulanmayan 2. Premolar ve 1.molar dişlerden CBCT kayıtları alınmıştır. Toplam 198 dişte Mimics V 16.0 ile segmentasyon ve volumetrik ölçümler yapılmıştır. Hyrax ve Haas gruplarında her 3 diş grubunda meydana gelen rezorpsiyon ve iyileşme miktarları incelenmiş ve apareyler ve cinsiyetler arasında karşılaştırılmıştır. İstatistiksel analiz için Repeated measure Anova ve Bonferroni analizleri ile bağımsız 2 grup t testi kullanılmıştır. Bulgular: 1.premolar,2.premolar ve 1.molar dişlerde ortaya çıkan rezorpsiyon (T0-T1) ve iyileşme(T1-T2) miktarları hyrax ve Haas grupları arasında anlamlı değildir (p>0,05) Benzer şekilde cinsiyet farklılığı da önemsiz bulunmuştur(p>0,05). Kuvvet uygulanmayan 2. Premolar dişler dahil 3 diş grubunda da her iki aparey ile RME sonrasında anlamlı derecede kök rezorpsiyonu gözlenmiştir (p0,05). 6 ay sabit retansiyon sonrasında meydana gelen iyileşme miktarları 3 diş grubunda da anlamsızdır(p>0,05). Sonuç: Hyrax ve Haas apareyleri ile dişlerde oluşan kök rezorpsiyon miktarları benzerdir. 6 ay sabit retansiyon sırasında dişlere iletilen relaps kuvvetleri ile iyileşme minimum düzeyde gerçekleşmektedir. Destek alınmayan 2. premolar dişlerde diğer destek dişlerle benzer etkiler oluşmaktadır. Suturanın ön ve arka bölgelerine iletilen ağır kuvvetler dişler üzerinde benzer etkiler oluşturmaktadır. Cinsiyet, kök rezorpsiyonunun oluşumunda etkin bir faktör değildir.
Özet (Çeviri)
AİM: The aim of this study was to compare volumetric root resorption after RME between tooth and tissue borne appliances by CBCT. Changes (resorption / repair) in root resorption after 6 months of fixed retention were also evaluated. MATERİAL AND METHOD: A sample of 33 subjects (mean age 12.8 years) with transverse maxillary deficiency were randomly divided into 2 groups: Hyrax (n = 16) and Haas (n = 17). CBCT scans were taken from attached1.premolar, 1. Molar and unattached 2. premolar before expansion, immediately after expansion and 6 months after fixed retention. Mimics Innovation V 16.0 software was used for segmentation and volumetric measurement of 198 tooth. Volume loss and repair were compared between appliances and between genders. Repeated measure Anova, Bonferroni tests and independent sample t test were used for statistical analysis. RESULTS: Root resorption after RME and repair after retention were not statistically significant between appliance groups (p>0, 05) and between genders (p>0,05). Significant differences were found between pre-expansion and postexpansion root volumes in first premolars and molars even in unattached second premolars (p0,05). CONCLUSİON: Root resorption was similar between hyrax and Haas appliances. Slight repair was observed after 6 months of retention because of relapse forces transmitted to teeth. Similar effects were occurred in unattached second premolars compared with attached teeth. Heavy RME forces affected all teeth groups similarly regardless of their location in terms of median suture. No difference was found between genders