9. sınıf öğrencilerinin çevre eğitimi bilişsel yapılarında ekolojik ayak izi kavramının etkisi: Ankara il örneği
The effect of ecological foot print concept in the cognitive struture of environmental education of 9th class students: The sample of Ankara provience
- Tez No: 421422
- Danışmanlar: PROF. ALİ GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı, ekolojik ayak izi kavramının kullanılmasının öğrencilerin çevre sorunlarına karşı tutum, duyarlılık ve bu kavram ile yapılan bir öğretim sonucu öğrencilerin bu konudaki biliş düzeylerindeki değişiminin incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu çalışmada, tek grup ön test- son test araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırma, 2013-2014 öğretim yılında Ankara ili Keçiören ilçesinde bulunan Fatih Sultan Mehmet Lisesi 9. sınıf öğrencilerinden 9A ve 9B şubesinden toplam 52 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Araştırmanın uygulanması sırasında öğrencilere çevre, çevre kirliliği ve ekolojik ayak izi konularında öğrencilerin aktif katılımını içeren, öğrenci merkezli öğretim etkinlikleri düzenlenmiştir. Araştırmada veri toplamada ön test ve son test olmak üzere başarı için çevreye yönelik başarı ölçeği, tutumlar için çevreye yönelik tutum ölçeği ve tüketim alışkanlıklarına ilişkin tercihleri belirleyebilmek için açık uçlu sorulardan oluşan tüketim alışkanlıklarına yönelik anket uygulanmıştır. Verilerin istatistiksel analizleri için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 16.0 programı kullanılmıştır. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotları (Frekans, Yüzde, Ortalama, Standart sapma) kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde bağımsız örnek t-testi, anova testi ve korelâsyon tekniği kullanılmıştır. Açık uçlu anketten elde edilen veriler yüzde frekans hesaplamaları yapılarak içerik analizi ile sunulmuştur. İstatistiksel olarak elde edilen veriler sonucunda başarı ve tutum için ön test ve son test verileri arasında anlamlı bir farklılık olduğu belirlenmiştir. Araştırmanın sonucunda, çevre eğitiminde ekolojik ayak izi kavramının kullanılması öğrenci başarı, tutum ve davranışlarını olumlu yönde değiştirmede etkili olduğu bulunmuştur
Özet (Çeviri)
This study intends to analyse the usage of ecological foot print concept, the attitude and sensibility of students towards the environment problems and the evolution of the students' cognitive level about this matter as consequence of a training concept. In this study, one group pre-test research model has been used. This study has been applied on the fifty two ninth grade students be-longing to 9A and 9B classes in Fatih Sultan Mehmet High School in Keçiören – Ankara in the 2013-2014 academic year. During the application of this study student-oriented training activities including students' active participation about the environmental pollution and ecological foot print have been organised for the students. In this study, for the collection of data pre- test research modal has been applied and for the success environment oriented success measure and for determining the choices related to the consumption habits a questionnaire including open-ended questions related to consumption habits have been applied. For the statistical analysis of the data SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 16.0 program has been used. During the evaluation of the study data, descriptive statistical methods (Frequency, percentage, average standard deviation) have been used. Fort the analysis of the data independent sample t-test, Anova test and correlation technic have been applied. The data gained from open-ended questionnaire has been presented with the content analysis by making the percentage frequency estimation. As a result of the data obtained statistically, it has been determined that there is a significant variation between pre-test, post-test data in terms of the success and attitude.