The importance of having knowledge on the types of intelligence and learning strategies of EFL learners
İngilizce'yi yabancı dil olarak öğrenenlerin öğrenme stratejileri ve zeka türleri üzerine bilgi sahibi olmalarının önemi
- Tez No: 421434
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİNÇ ERGENEKON EMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmanın amacı, Dr. Harvard Gardner tarafından ortaya çıkarılan Çoklu Zeka Kuramı ve Prof. Rebeca L. Oxford tarafından ortaya atılan Dil Öğrenme Stratejileri Kuramını tanıtmak ve bu kuramların eğitimde, özellikle hazırlık yabancı dil eğitimindeki etkilerini açıklamaya çalışılmıştır. Bu çalışmada beş bölüm vardır. Birinci bölüm giriş kısmı, çalışmanın problemi, amaç, çalışmanın önemi, varsayımlar ve kısıtlamalardan oluşmaktadır. İkinci bölüm“Çoklu Zekâ”ve“Dil Öğrenme Stratejileri”konuları ile ilgil kaynak taramasını kapsamakta olup, bu alanlardaki sınıflandırmayı açıklamakla birlikte İngilizce öğretmenlerinin öğrencilerin öğrenmeye yönelik stratejileri hakkında bilgi sahibi olmalarının önemini göstermektedir. Üçüncü bölümde araştırmanın metodu sunulmuştur. Ayrıca, öğretmenlere ve öğrencilere uygulanan anketlerin nasıl değerlendirip yorumlandığı anlatılmaktadır. Aynı zamanda bu bilgilerin nasıl toplandığı, analiz yöntemi ve sonuçların detaylı yorumlanması ile ilgili bilgiler verilmektedir. Dördüncü bölümde eğitmenler tarafından kendi eğitim alanlarında dikkate alınabilecek bazı öneriler sunulmaktadır. Çalışmanın sonuç kısmını oluşturan beşinci bölümde ise çalışmanın özeti, bulguları, etkileri ve gelecekteki çalışmalarda faydalanılacak öneriler açıklanmaktadır. Çalışmada üç adet ek vardır. Birinci ekte öğrenciler için Türkçe ve İngilizce hazırlanan Dil Öğrenme Stratejileri“ anketi, İkinci ekte öğrencilere Türkçe ve İngilizce hazırlanan ”Çoklu Zeka" anketi ve üçüncü ekte ise okutmanlarca doldurulan anketler sunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Çoklu zeka, öğrenme stratejileri, dil öğretiminde öğrenme stratejilerinin ve çoklu zeka kuramının katkıları
Özet (Çeviri)
This current study aims at introducing the theory of multiple intelligences which was proposed by Dr. Harvard Gardner and language learning strategies which were put forward by Prof. Rebeca L. Oxford and their contributions to education especially at foreign language teaching Preparatory classes. This study has five chapters. The first chapter presents the introduction part, the problem, aim, significance of the study, method, the assumptions and the limitations of the study. Chapter 2 presents the review of literature which comprises the theory of multiple intelligences and language learning strategies, the classification of both intelligences and strategies and the importance of having information about the types of multiple intelligences and learning strategies of learners for language instructors. In chapter 3, the research design is stated. In addition, the analysis of the data collected from the students and instructors through an inventory are presented. This chapter also introduces some information about how the data is collected, analyzed and interpreted in detail. Chapter 4 offers some suggestions which could be considered by instructors in their teaching atmospheres. Chapter 5, which is the conclusion part of the study, summarizes the study. In addition, the findings, implications and suggestions for further researches are introduced. The present study have three appendices. The learners' language learning strategies questionnaire is given in Turkish and in English in Appendix 1 and 2, the learners' multiple intelligences questionnaire is given both in Turkish and in English in Appendix 3 and 4 and the instructors' questionnaire is presented in Appendix 5. Key Words : Multiple intelligences, learning strategies, language teaching, contributions of multiple intelligences theory and learning strategies to language teaching.