An analysis of foundation year: Coursebooks and materials in terms of intercultural elements
Hazırlılık yılının analizi: Kültürlerarası elementler açısından kitaplar ve materyaller
  1. Tez No: 421435
  2. Yazar: PINAR AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA EKŞİ, YRD. DOÇ. DR. SERVET ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
İngilizce uluslararası küresel bir dil olduğu için kültürlerarası iletişim yeterliliğinin önemi ortaya çıkmıştır. Bu durum, yabancı dil öğretimini de etkilemiştir. Dil, ana dilin kültürünü, İngilizcenin konuşulduğu ve diğer kültürleri yansıtmada ana araçlardan biri olmuştur. Bu araştırma, İngilizce öğretiminde kullanılan kitaplarda ve materyallerde hangi kültürün en çok kullanıldığı ve hangi kültürel açıların yer aldığını ortaya çıkarmak için yapılmıştır. Araştırma, ayrıca Gazi Üniversitesi'nin Yabancı Diller Bölümündeki hazırlık hocalarının kültürlerarası anlayış ile ilgili ne düşündüklerini ve bunu başarmak için ne yaptıklarını ortaya çıkarmayı hedeflemiştir. Amacı gerçekleştirmek için araştırmada tasvirsel araştırma modeli kullanılmış ve nitel veriler toplanmıştır. Nitel veriler toplamak için mülakatlar, nicel veriler toplamak için de doküman analizi yapılmıştır. Kitaplar ve materyaller dört kültürel açıdan incelenmiştir: Kişi, ürün, bakış açısı ve pratik. Mülakatlar, hazırlık hocalarının izinleri alınarak kaydedilmiştir. Bulgular göstermiştir ki kitaplar ve materyaller çoğunlukla İngilizce konuşan ülkelerin kültürlerini ele almıştır. Bakış açısı genellikle en çok kullanılan kültürel açı olmuştur. İnanışlar, dünya görüşleri, batıl inançlar ve gelenekler ilgili çok fazla bilgi bulunmamıştır. Diğer ülkelerin iletişim kurarken hangi tabirleri kullandıkları ile ilgili hiç bilgi bulunmamıştır. Sonuç olarak, kitapların kültürlerarası farkındalığa sınırlı bir katkısı olduğu ve okutmanların bu konuya yer vermeleri için yeterince zamanlarının olmadığı görüşlerine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
As English has gained status as an international language, the importance of intercultural communicative competence has increased, which has in turn affected foreign language teaching. In this respect, language has become one of the main tools for reflecting home, English speaking and other cultures. This study has been carried out to reveal which culture among these is used most prominently, as well as which cultural aspects are involved, in the coursebooks and materials employed in language teaching. The study also aimed to determine what the instructors in the Department of Foreign Languages at Gazi University think about intercultural awareness and what they do to promote the development of intercultural awareness in language learners. In doing so, a descriptive research model was employed according to a qualitative research design. Interviews were conducted to collect qualitative data from the instructors, while document analysis was utilized in collecting quantitative data from the teaching materials. Through this process, the coursebooks and other materials were analyzed according to four cultural aspects: person, product, perspective and practice. The interviews were recorded with permission from the instructors. The results indicate that the coursebooks and other materials mainly focus on English speaking cultures. Generally, perspective was the most frequently observed cultural aspect, including information about beliefs, worldviews, superstitions and customs. On the other hand, little cultural information about other countries was found, especially in terms of practice, and no information was found in terms of expressions that speakers in other countries use to communicate. It was concluded that the coursebooks offered a limited contribution to intercultural awareness and that the instructors lacked the time to focus on this issue in their teaching.