Örgütlerde çatışmanın işgören performansına etkisi: Ankara'daki kamu kurumları üzerine bir araştırma
The effect of conflict employee performance in organisations: A research study upon the public institutions in Ankara
- Tez No: 421441
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİSE DİLEK SEVİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Çatışma kavramı anlaşmazlık ve uyuşmazlık olarak tanımlanırsa hayatımızın her safhasında bizimle birlikte olacaktır. Çünkü çatışmalar kaçınılmazdır. Sosyal bir yaşam sürdüren insanların gün içinde etkileşimde oldukları ve bu etkileşim sırasında beklenti, ihtiyaç ve kişisel özelliklerinin farklılık gösterdiği düşünülürse çatışma kaçınılmazdır. Bu çalışmada örgütlerde çalışan bireylerin ve grupların değişik nedenlerden dolayı yaşadıkları çatışma kavramı çeşitli yönleriyle irdelenerek, çatışmanın işgören performansına etkisi incelenmiştir. Örgütlerde meydana gelen kişisel çatışmaların, grup içi çatışmaların ve gruplar arası çatışmaların işgören performansına etkisi incelenmiştir. Bu amaçla Ankara ilinde çeşitli kamu kuruluşlarında çalışanlar ile yapılan anket çalışması yoluyla elde edilen bulgular örgüt kuramı çerçevesinde değerlendirilmiştir.Araştırmanın sonucunda, ilk olarak örgütsel, kişisel, grup içi ve gruplar arası çatışmanın işgören performansı üzerinde negatif yönde etkisine rastlanmıştır. Yani çatışmaların varlığı işgören performansını olumsuz yönde etkileyerek, düşürmüştür.
Özet (Çeviri)
If the concept“conflict”is defined as disagreement or contradiction, it will be with us in every stage of our lives. Because conflicts are inevitable. Considering that humans as lead social lives have interactions with each other daily and that during these interactions they differ from each other with regard to their expectations, needs and personal characteristics, conflict is an ineluctable fact.In this study, the effects of conflict on the performance of the employees were examined by explicating conflict concept in all its bearings, which individuals and groups in organisations face because of different reasons. The effects of interpersonal, groups and intergroups conflicts on employee performances in organisations were observed. For this purpose, various findings were evaluated within the framework of a questionnaire completed by the staff members of the several public institutions in Ankara.As a result of this study, it was revealed the negative effects of organisational, personal, group and intergroups conflicts on employee performance in the first place. Consequently, the existence of conflicts lowers the staff performances by effecting them negatively.