Ofis çalışanlarının bilgi teknolojileri kullanımına karşı tutumları: Gazi Üniversitesi örneği
The attitude of office workers towards the use of information technologies: The case of Gazi University
- Tez No: 421443
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELAMİ ERYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı; Gazi Üniversitesi'nde görev yapmakta olan ofis çalışanlarının bilgi teknolojileri kullanımına karşı oluşturdukları tutumları araştırmak ve yaş, cinsiyet, öğrenim durumu, hizmetiçi eğitim bilgisayar programına katılma durumu, kıdem ve şu anki çalışma yerinin konumu gibi altı demografik değişkene göre gruplandırılmış ofis çalışanlarının tutumları arasındaki farklılıkları incelemektir. Çalışma betimsel nitelikte olup tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, faklı birimlerde görev yapan 178 ofis çalışanı oluşturmaktadır. Ofis çalışanları üzerinde uygulanıp toplanan anket sonuçları SPSS-15 paket programına işlenmiştir ve ölçeğin güvenilirliği kontrol edilmiştir. Ofis çalışanlarının bilgi teknolojilerini kullanım tutumları arasındaki farklılıkları saptamak için Bağımsız Örneklem T-Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (One-Way Anova) testleri uygulanmıştır. Bulguların sonuçları incelendiğinde ofis çalışanlarının bilgi teknolojileri kullanmaya yönelik olumlu yönde bir tutum sergilemiş oldukları görülmektedir. Bulgular aynı zamanda yaş , cinsiyet, kıdem, öğrenim durumu gibi farklı demografik özelliklere sahip ofis çalışanlarının bilgi teknoloji kullanımına yönelik tutumları arasında istatistiksel önemde bir farklılık olmadığı görülmektedir. Ancak bulgular e-öğrenme kullanan ofis çalışanlarının tutumları arasında istatistiksel önemde anlamlı farklılık olduğunu göstermektedir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular ışığında önerilere de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study was to investigate the attitudes of office workers employed at Gazi University toward use of information technologies and to analyze the differences between the attitudes of these office workers grouped according to six demographic variables: age, gender, educational background, received in-service training for computer skills, seniority, current position at work.Since the study is descriptive, the model used was descriptive survey model. Participants of the study were 178 office workers employed in different units of Gazi University. Results of the questionnaires applied to and collected from office workers were entered into the packaged software SPSS-15 and reliability of the scale was checked. Independent Sample T-Test and One-way Anova were used to analyze the differences between the attitudes of the office workers toward use of information technologies. Findings of the study revealed that office workers had positive attitudes toward use of information technologies. Findings also revealed that there were no statistically meaningful differences between the attitudes of office workers with different demographic attributes such as age, gender, seniority, educational background. However, the findings showed that there were statistically meaningful differences between the attitudes of office workers who used e-learning. Implications were also provided In the light of research findings.