Psikososyal gelişim temelli eğitim programının anasınıfına devam eden çocukların duygusal zekalarına ve problem çözme becerilerine etkisi
The effect of the psychosocial development-based education program on the emotional intelligence and skills of problem solving of the children in pre - schoolclasses
  1. Tez No: 421452
  2. Yazar: HAKAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA ÖMEROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu araştırma Psikososyal Gelişim Temelli Eğitim Programının, Anasınıfına Devam Eden Çocukların Duygusal Zekalarına ve Problem Çözme Becerilerine Etkisinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu amaçlı örnekleme yöntemiyle belirlenen 2014-2015 Eğitim-Öğretim yılında Ankara ili Keçiören ilçesinde bulunan bir ilkokulun anasınıfında eğitim alan 40 çocuk oluşturmuştur. Anasınıfında sabah eğitim alan 20 çocuk kontrol, öğleden sonra eğitim alan 20 çocuk da deney grubunu oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak Genel Bilgi Formu, Problem Çözme Becerileri Ölçeği, Sullivan Çocuklar İçin Duygusal Zeka Ölçeği, Sullivan Çocuklar İçin Kısa Empati Ölçeği ve Sullivan Öğretmenler İçin Çocukların Duygusal Zekasını Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmacı tarafından hazırlanmış olan Psikososyal Gelişim Temelli Eğitim Programı, deney grubunda yer alan çocuklara on iki hafta boyunca haftada üç gün uygulanmıştır. Eğitimin kalıcılığını tespit etmek amacıyla, eğitim programı tamamlandıktan üç hafta sonra deney grubunda yer alan çocuklara ölçekler tekrar uygulanmıştır. Deney grubuna uygulanan ön test, son test ve kalıcılık testlerinde, kontrol grubuna uygulanan ön test ve son testlerinde kullanılan ölçek puanlarında farklılığın olup olmadığını test etmek amacıyla Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Grup içi ön test son test karşılaştırmalarında ve son test kalıcılık testi karşılaştırmalarında Wilcoxon İşaret Testi kullanılmıştır. Çocukların duygusal zeka düzeyleri ile problem çözme beceri düzeyleri arasındaki ilişkiye Spearman Korelasyon Katsayıları yardımı ile bakılmıştır. Sonuçlar yorumlanırken anlamlılık düzeyi olarak 0.05 kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out to investigate of the Effect of the Psychosocial Development-Based Education Programme to the Emotional Intelligence and Skills of Problem Solving of the Children who Attend Pre-schoolclass. 40 children who take pre-schoolclass education in a primary school in Keçiören district in Ankara in 2014-2015 academic years has been formed the study group of research by the purposed sampling method. 20 children who take education in the morning for the control group and 20 children who take education in the pre-schoolclass in the afternoon for the experimental group have been chosen for the research. The General Information Form, The Scale of Problem Solving Skills, The Scale of Sullivan Children's Emotional Intelligence, Sullivan Brief Empathy Scale for Children and The Evaluating Scale of Children's Emotional Intelligence for Sullivan Teachers have been used to collect data as a tool for the study. Psychosocial Development-Based Education Program that has been prepared by the researcher has been applied to the children who are in the experimental group for three days throughout the twelve weeks. The scales have been re-applied to the children who are in the experimental group after three weeks, when the education programme has been completed in order to determine the persistence of the education. Mann-Whitney U test has been used to test whether the difference points in the scale in the pre-test, post-test which has been applied in the control group and the pre-test, post-test and the retention test which have been applied to the experimental group. Wilcoxon signed rank test has been used for the intra-group pre-test-post-test comparisons and post-test for the retention test comparison. The relationship between the children's emotional intelligence levels and problem solving skill levels have been analyzed with the helping of Spearman Correlation Coefficients. While the results were interpreting, 0,05 has been used for the significance level.