Müzik öğretmeni adaylarının ilk ve ortaöğretimde aldıkları müzik eğitiminin meslek seçimine etkileri
The effects of the job choise that the music teacher candidates took the music education in pri̇mary and secondary education
- Tez No: 421451
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE MERAL TÖREYİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Müzik, insan hayatında dinleme, söyleme, üretme vb. boyutlarıyla yer almaktadır. İnsan ilgi alanlarını yetenekleri doğrultusunda belirler. Müziksel yeteneği olan bireyler bu yeteneği geliştirmek amacıyla eğitim alabilirler. Aldıkları eğitim sonucunda müzik ile ilgili bir mesleğe yönelme istekleri ortaya çıkabilir. Bu araştırmada, mesleki müzik eğitimine yönelen müzik öğretmeni adaylarının ilk ve ortaöğretimde iken aldıkları müzik eğitimi türleri ve bu türlerin nitelikleri araştırılmıştır. Bireylerin meslek seçiminde etkili olan müzik eğitimi türlerinin nitelikleri ve dağılımları saptanmıştır. Araştırmanın amacı,“müzik öğretmeni adaylarının ilk ve ortaöğretimde aldıkları müzik eğitiminin meslek seçimine etkileri nelerdir”şeklinde oluşturulan problem cümlesine yanıt bulmaktır. Bu araştırma, müzik öğretmeni adaylarının ilk ve ortaöğretimde aldıkları müzik eğitimi tür ve düzeyinin, meslek seçimindeki etkililik düzeyini ortaya çıkaran bir araştırma olması açısından önem taşımaktadır. Yapılan araştırma, genel, özengen ve mesleki müzik eğitiminin niteliklerini ortaya koyarak, müzik öğretmeni adaylarının müzik öğretmenliğini meslek olarak seçmelerinde hangi müzik eğitimi türünün daha etkili olduğunun saptanması açısından önemli bir araştırmadır. Araştırmanın evreni, Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Anabilim Dalı 2014- 2015 eğitim-öğretim yılında öğrenim görmekte olan tüm lisans öğrencileridir. Örneklemi ise tüm lisans öğrencileri içinden anketi cevaplandıran 135 öğrenciden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak 19 sorudan oluşan çoktan seçmeli anket uygulanmıştır. Anket yoluyla elde edilen verilerin istatistiksel çözümlemesinde frekans (f) ve yüzde (%) kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 20. 0 paket programı kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda, öğrencilerin meslek seçiminde mesleki müzik eğitiminin çok etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Bu bağlamda müzik eğitimine kreşler, ana sınıfı ve ilköğretim düzeyinden itibaren başlanması gerektiği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Music is occured with the size of listening, singing, producing and like these skills in human life. Human defines their pursuits according to their abilities. The person who has the musical ability can have education to develop it. By the education they had, it can be occured that they may tend for a job which is related to music. In this research, it is searched what kind of musical education, the music teacher candidates who tended musical education had and how the quality of this education kind was when they were at primary and secondary education. The quality and the distribution of the musical education sorts which have an effect on the person to choose his job is determined. The reason of these researches is to find an answer for this problem sentence“What is the effect of the job choice of the music teacher candidates who had musical education at primary and secondary education”. This research is important because it shows that the kind and level of the music education of the music teacher candidates in primary and secondary education finds out the level of effectiveness to choose their jobs. The research done is also important that it reveals the qualities of general, amateur and occuptational of the musical education and it also determines which musical education kind is more effective when the music teacher candidates choose the music teaching as a job. Research population is all the students who attend Gazi University, Gazi Education Faculty, Faculty of Fine Arts Department at 2014-1015 academic year. The sample consists of 135 students who answered the questionnaire among these attending students atthe Faculty of Fine Arts Department. 19 multiple choice questions questionnaire is carriedout as a data collection means. Frequency (f) andpercent (%) areused in the statistical analysis of the data which was obtained was analyzed by using SPSS 20.0 packet programme. This research brought out that the occupational music education is the most effective music education kind forthe job choice of the students. At the end of the research, by the data obtained, music teachers and the people who tend to be a music teacher were given suggestions.