Organik nesnelerin heykel ve takıda kullanımı
The use of organi̇c objects at sculpture and jewelry
  1. Tez No: 421470
  2. Yazar: YUSUF SÜNER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Heykel ve takı disiplinlerinde, yazılı tarihte olduğu kadar günümüz sanatında da birbirleri arasındaki etkileşim ve yakınlıkları geçerliliğini korur. Çağımızdaki çok alanlı çalışmalar sayesinde heykel ve takı disiplinleri arasında ortak bir bağ kurulabilmesi mümkündür. Bu bağlantıdan yola çıkılarak çalışmanın temeli oluşturulur. Heykel ve takı disiplinlerinde geçmişten günümüze kadar kullanılan malzemeler çeşitlilik gösterir. Sanat kendini sürekli yenileyen bir değişim içerisindedir. Bu çeşitlilik ve değişim içerisinde organik nesne kullanımı oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu tez çalışmasında heykel ve takı disiplinlerinde, geçmişten günümüze kadar kullanılan organik nesneler üzerinde durulur bu nesnelerin kullanım amaçları ve yöntemleri araştırılır. Heykel ve takı disiplinindeki biçimlendirmeler organik nesne kapsamında örnekler üzerinden açıklanır ve bazı örnekler karşılaştırılarak analizleri yapılır. Organik ve hazır nesne kullanan sanat akımları üzerinde durulur ve bu akımlar hakkında bilgi verilir.
Özet (Çeviri)
Sculpture and Jewelry, as two close disciplines still preserve validity of their interaction and closeness between them today's art as much as written history. It is possible to correlate between Sculpture and Jewelry disciplines through multidomain studies in a basic study was created by looking at this correlation. A great variety of materials in Sculpture and Jewelry disciplines from past to present. Art always has changes that renewing it self. It has an important position using organic objects in Sculpture and Jewelry. In this research has dwelled on organic objects which are used from past to present and it has searched intended use and methods of them. Organic objects figuration has illustrated and analysed comparing examples in Sculpture and Jewelry disciplines. It has dwelled on some art movements using organic and readymades and given in formation about this art movements.