Heykelde fantastik ögeler üzerinden antropomorfik anlatımlar
Anthropomorphic narratives throgh fantastic elements in sculpture
- Tez No: 911310
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TANZER ARIĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Heykelde Fantastik Ögeler Üzerinden Antropomorfik Anlatımlar başlıklı bu sanat raporu çalışmasında fantastik, sürrealizm, antropomorfizim ve biyomorfik imge gibi konular kavramsal olarak derinlemesine incelenmekte ve uygulamalarla desteklenmektedir. Bu bağlamda çalışmanın Birinci Bölümünde fantastik, grotesk sanat, sanatta imge ve soyutlama gibi temel kavramlarla zemin oluşturulmaktadır. Heykelde antropomorfik ve biyomorfik unsurların yoğun kullanıldığı Sürrealizm üzerinde durulduktan sonra biyomorfik sanat içerisindeki kavramlara yer verilmektedir. Metamorfoz, zoomorfoz, antropomorfik gibi kavramların da ele alındığı Birinci Bölümde heykel sanatında organik nesnelerin kullanılmasına giden süreç ayrıntılarıyla işlenmektedir. Çalışmanın İkinci Bölümünde ise fantastik bir bakış açısıyla antropomorfik imge üzerinden yapılan çalışmalara yer verilmektedir. Sonuç Bölümünde ise oluşturulan kavramsal zemin uygulama çalışmaları ile beraber değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this art report titled Anthropomorphic Narratives Through Fantastic Elements in Sculpture, the concepts of fantastic, surrealism, anthropomorphism, and biomorphic image are examined in depth and supported by applications. In this context, the ground is established with basic concepts such as fantastic, grotesque art, image in art, and abstraction in the First Section of the study. After focusing on Surrealism, where anthropomorphic and biomorphic elements are used intensively in sculpture, concepts within biomorphic art are included. In the First Section, where concepts such as metamorphosis, zoomorphosis, and anthropomorphism are also discussed, the process leading to the use of organic objects in sculpture is elaborated in detail. In the Second Section of the study, works conducted on anthropomorphic image from a fantastic perspective are included. In the Conclusion Section, the conceptual ground established is evaluated together with the application studies.