Türkistan'daki Cedit Hareketi yayın organlarından Ayna dergisi üzerine bir inceleme
A Study about the Ayna journal of Jedit Movement in Turkistan
  1. Tez No: 421568
  2. Yazar: DİLRABO ABDAZİMOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET KORAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 519
Özet
Mahmut Hoca Behbudî Türkistan matbuat tarihînde makalenevî sıfatında özel bir mevkie sahiptir. O, Özbekistan topraklarındaki ilk sahne eserini yazan dinî cemaat erbabı, Cedit Hareketi'nin önde gelen en meşhur simalarından biridir. Behbudî, Cedit Hareketi'nin doğduğu kaynakları gezen ve çok derin etkilenen, milletinin aydınlanması ve en az birkaç dil bilmesi gerektiğini düşünen bir Cedit aydınıdır. Onun bu düşünceleri, yayımladığı dergi ve gazetelerdeki yazılarında net olarak ifade edilmiştir. Behbudî 1913 yılında“Semerkand”gazetesini çıkarmaya başlar, işbu gazete 45 sayıya yımlandıktan sonra maddî sıkıntılardan dolayı durdurulur. 20 Ağustos 1913 tarihinden itibaren ise“Ayna”dergisini yayımlamaya başlamıştır. Çalışmada derginin (11-20 sayıları) 10 sayı 240 sayfası Arap alfabesinden Latin alfabesine aktarıldıktan sonra, sistematik ve bilimsel olarak incelenmiştir
Özet (Çeviri)
Mahmoud Hodja Behbudiy is a well-known reporter on the history of printing, and in fact is considered to be the key Uzbek commentator on this subject. He was the leader of the“Jedit Movement”and was the first to write plays in the Uzbek language. During his life, Mahmoud travelled a lot to many countries and was impressed with the need for people to become educated and to learn foreign languages. He wrote these opinions in his articles. He began to print the“Semerkand”newspaper in 1913, but printing was halted after 45 publications due to a lack of funds. Then from August 20, 1913, he began printing the magazine known as“Ayna”. In this paper, on page 240 of the 10th publication (11-20), is written a systematic and scientific study about the changing of the Uzbek script from the Arabic script into the Latin alphabet.