Dijital çizim ve görselleştirme tekniklerinin desen eğitiminde kullanılması
Usage of digital visulation and drawing technics in painting and drawing lessons
- Tez No: 421584
- Danışmanlar: PROF. SADETTİN SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Sanat ve teknoloji etkileşimi her çağda kendini farklı formlar ve tekniklerle göstermiştir. Antik eserlerdeki sanat ve teknik, günümüzdeki dev bütçelerle yapılan filmlerde ve teknolojik aygıtlarda kendini göstermektedir. Bilgisayar ile gelen dijital devrimin birçok alanda etkili olması, özellikle sanat malzemesi anlamında ciddi bir şekilde hissedilmektedir. Kullanılan teknikler ve üretilen eserler tarihin hiçbir döneminde olmadığı kadar çeşitlenmiş ve farklılaşmıştır. Her çağda kendine yeni araçlar bulan sanat, günümüzde en yeni formu olan dijital platform ile karşımızdadır. Bu tez çalışması, desen öğretiminde araç olarak modern çağın ürünlerinden olan dijital çizim ve görselleştirme tekniklerinin (computer art) kullanımını teorik anlamında irdelemektedir. Yazılmış olan bu tez çalışması toplam dört bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde ortaya konulan fikir ve problem irdelenmiş, konunun önemine dikkat çekilmiştir. İkinci bölümde desenin tanımı ve Türkiye' deki desen eğitimi anlatılmıştır. Üçüncü bölümde dijital sanat kavramları ve uygulamalarına örnekler verilmiş, birebir görüşülen sektör uzmanlarının yorumları eklenmiştir. Dördüncü bölümde Dijital Çizim ve Görselleştirme Tekniklerinin Kullanımına dünyadan ve Türkiye' den örnekler gösterilmiştir. Son olarak ise sonuçlar irdelenmiş ve hızla ilerleyen bu dijital akıma bizim nasıl dahil olabileceğimizin cevabı verilmeye çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler; Dijital Çizim, Desen Eğitimi, Sanat Malzemesi
Özet (Çeviri)
Art and technology involvement has been shown itself in different forms and technics. Art and technics in ancient wonders can be seen today in films and technologic developments. Digital age evolution effect can be sensed on art and art materials. Art technics and materials are so different as newer seen in history before. The art is beneath us with new partner that called digital platform. This thesis, theoretically examin the usage results of digital tablet in painting and drawing lessons. This thesis study has four parts. The first part includes main definition of problem and idea explanations. Second part is description of drawing and drawing lessons. Education in Turkiye about drawing lessons. The third part is the digital art and its applications. Also include interview with digital art industry members-experts. Fourth part is; examples of using digital technics on artworks. Last is, examines checked and find out, how to catch this digital art trend-movement before its too late. Key Words; Dijital Drawing, Drawing and Painting Lesson, Art Material