Makamsal özellikteki piyano eserlerinin bilişsel çözümlemeli öğretimine yönelik öğrenci tutumları
Student attitudes for teaching piano works of the modal feature with cognitive analysis
  1. Tez No: 421700
  2. Yazar: YUSUF ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Lisans düzeyinde mesleki müzik eğitimi veren kurumlardaki piyano eğitimi içeriğinde, makamsal özellikteki eserler önemli bir yer edinir. Bununla birlikte bu eserlerin öğretim süreçlerinde farklı yaklaşımların olduğu genel bir kanıdır. Makamsal eserlerin öğretiminde istenilen hedeflere ulaşılıp ulaşılmadığı ise ayrı bir tartışma konusudur. Araştırmanın amacı, piyano öğrencilerinin makamsal özellikteki piyano eserlerinin bilişsel çözümlemeli öğretimine yönelik tutumlarını ve performanslarına etkisini belirlemektir. Yarı deneysel modelin kullanıldığı çalışmada kontrollü son test modeli kullanılmıştır. Araştırmaya ulusal boyutta konuyla ilgili literatür taraması ile başlanmıştır. Daha sonra Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müzik Bölümü Piyano Anasanat Dalı'nda yürütülmekte olan piyano dersi, içeriği makamsal özellikteki eserler düşünülerek irdelenmiş, bu eserlerin öğretimi sürecindeki piyano eğitimcilerinin yaklaşımları araştırılmış, piyano eğitimcilerinin görüşleri alınmıştır. Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müzik Bölümü Piyano Anasanat Dalı'nda görev yapan ve piyano dersine giren eğitimcilerin görüşleri, makamsal özellikte olan eserlerin öğretimine yönelik pedagojik yaklaşımların neler olduğu bilgileri, Muammer Sun'un Yurt Renkleri eserlerinden bilinçli olarak seçilen eserler kapsamında nitel veri toplama yöntemlerinden yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanarak ve piyano bölümü öğrencilerine uygulanan tutum ölçeği ile elde edilen veriler yine nitel çözümleme tekniklerine göre analiz edilerek belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Institutions providing vocational music education in piano education at the undergraduate level content is an important place in the modal feature works. However, the overall evidence is that there are different approaches to the teaching process of these works. In teaching the modal works not achieved the desired goals is a separate discussion. The purpose of the study, the modal properties of the piano works of the piano students to determine the effect on the attitude and performance for cognitive analytical education. Semi-controlled studies with experimental models have been used the last test model. Research was initiated by the literature on the subject at a national level. Then Afyon Kocatepe University State Conservatory Department of Music Piano Department piano lessons that are being carried out in the department of elaborates the mind works in the context of the modal features, approaches the piano educators in the teaching process of these works are researched, comments were received from the piano educators. Afyon Kocatepe University State Conservatory Department of Music Piano Department working in the department and the views of educators within the piano lesson, what are the details of the pedagogical approach to teaching which works in modal feature, Muammer Sun's Colors Of The Turkey under the selected works consciously works half of the qualitative data collection methods applying structured interview form and piano department data obtained by the attitude scale it is still determined by analyzing administered to students based on qualitative analysis techniques.