Kurumsal yönetim mekanizmalarından yönetim kurulu yapısının işletme performansı üzerine etkisi: Afyonkarahisar'daki anonim şirketler üzerine bir araştırma
Corporate governance mechanism of structure of the board of directors impact on performance in the company: A study on joint - stock company in Afyonkarahi̇sar
- Tez No: 421701
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL KULA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, kurumsal yönetim mekanizmalarından yönetim kurulu yapılarının şirket performansına etkisini araştırmaktır. Araştırma kapsamında SPK ve OECD Kurumsal Yönetim İlkeleri temel alınarak anket hazırlanmıştır. Afyonkarahisar'da faaliyet gösteren 54 adet anonim şirket yönetim kurulu üyesine anket uygulanmıştır. Çalışma neticesinde, yönetim kurulu üye sayısı ile şirketin performansı arasında pozitif ilişki tespit edilmiştir. Diğer yandan yönetim kurulu başkanı aynı zamanda genel müdür olan şirketlerin performans düzeylerinin daha düşük olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca yönetim kurulunda bulunan icracı üye sayısı ile şirketlerin performansı arasında negatif ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate the impact of the board of directors structure to companies performance of Corporate Governance mechanisms. The survey questions are prepared with referances to SPK (Capital Market Board) and OECD's corporate governance principles. The survey is applied to 54 board members in Afyonkarahisar. Findings reveal that performance is positively related with the board members size. CEO–chairman duality has negatif impact on firm performans. On the other hand finds reveal that performance is negatively related with executive members. In addition, CEO–chairman duality has negatif impact on company performans.