The Authoritarian and religious dimensions of Necip Fazıl Kısakürek's conservatism
Necip Fazıl Kısakürek'in muhafazakarlığının otoriter ve dini boyutları
- Tez No: 421781
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEVRİM SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez, bir İslâmcı muhafazakar olarak Necip Fazıl'ın gözünden devlet, lider, otorite ve itaat kavramlarını incelemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, Türk sağının mevcut kimliğini kazanmasında etkisi büyük olan Necip Fazıl'ın, muhafazakar siyasî düşünce içerisindeki yerini ortaya koymayı hedeflemektedir. Bu çalışmada, muhafazakar düşüncenin yapı taşlarını incelerken, bir taraftan da muhafazakar düşüncenin argümanlarını ve içerisindeki temel tartışmaları ele alacağız. Türk muhafazakar-İslâmcı düşünce dünyasının en önemli kalem ve düşünce adamlarından biri olan Necip Fazıl'ın, devlet, lider, otorite ve itaat kavramları üzerine düşüncelerinden yola çıkarak, Türkiye tarihi boyunca muhafazakâr İslâmcı düşüncenin palazlanıp günümüze kadar izlediği yolculuğu daha iyi anlamayı da amaçlamaktayız. Türk siyasî tarihinde pek çok devlet adamına düşünceleriyle kılavuzluk etmiş olan Necip Fazıl'ın, Türk İslâmcı düşüncesi üzerinden etkisinin büyüklüğünden yola çıkarak; geleneksel Türk İslâmcı-muhafazakar düşüncesinde devlet, lider, otorite ve itaat kavramlarının önemi göstermeyi hedeflemekteyiz.
Özet (Çeviri)
This thesis intends to study the concepts of state, leader, authority and obedience through the eye of Necip Fazıl as an Islamist conservative. It intends to reveal the place of Necip Fazıl, who has a great influence on the Turkish right wing's gaining its present identity, in the conservative political thinking. The thesis will address the arguments of conservative thinking and basic discussions within it while we study the building stones of the conservative thinking. Starting from the thoughts of Necip Fazıl, who is one of the most important authors and thinkers of the Turkish conservative-Islamist world of thinking, on the concepts of state, leader, authority and obedience, we intend to understand better the journey which the conservative Islamist thinking has followed from the day when it rose to the present throughout the history of Turkey. Starting from the magnitude of the influence of Necip Fazıl, who has guided a great number of statesmen through his thoughts in the Turkish political history, on the Turkish-Islamist thinking, we intend to show the place of the concepts of state, leader, authority and obedience in the traditional Turkish Islamist-Conservative thinking.