Analysing the possible implications of Turkey- EU cooperation in terms of foreign and security policy
Türkiye Avrupa Birliği işbirliğindeki olası etkileri güvenlik ve dış politika acısından analiz etmek
- Tez No: 421780
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEXANDER RAINER BUERGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Türkiye'nin Avrupa Birliği ile ilişkileri, Avrupa Ekonomik Topluluğu ve 1963 yılında imzalanan Ankara anlaşması ile bilinen ortaklık anlaşmasına dayanmaktadır. Türkiye'ye tam üyelik statüsünü almadan AB ile uzun tarihsel ilişkileri olmuştur. Türkiye'nin AB'ye katılım müzakereleri 2005 yılında başladı. O tarihten bu yana Türkiye'nin müstakbel AB üyeliğinin etkileri ile ilgili tartışmalar hem Türkiye hem AB ile daha ciddi ve kapsamlı hale gelmiştir. Bu tez dış politika ve güvenlik faktörleri göz önünde bulundurarak Türkiye-AB işbirliğine olası etkileri analiz edecektir. Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır.oluşmaktadır Tezin ilk başlangıç bölümünde, tezin amacı ve tez konusunun önemini edebiyat taraması ve farklı kaynaklarda ele alarak tartışıyor. İkinci bölümde Türkiye -AB ilişkilerinin tarihsel bağlamda inceliyor. Daha sonra Avrupa birliği ile bütünleşmenin önemini anlamak için Avrupalaşma ve güç teorilerine odaklanılmıştır. Dördüncü ve beşinci bölümlerde AB –Türkiye işbirliği surecinde güvenlik ve dış politika alanında olası etkileri destekleyen, karşı çıkan ve bu konu üzerinde dile getirilen söylemler incelenmiştir. Son bölüm ise güncel ikili ilişkileri ve Türkiye – Avrupa birliği güvenlik ve diş politika alanında son değişiklikleri analiz edilmiştir. Tezin edebiyata olan katkısı ise Avrupa Birliği ve Türkiye ortak çıkarlarını daha iyi çözmek ve ortak hedeflere ulaşmak için yakın işbirliğine ihtiyaç duymaktadır. Araştırma süresince başlica AB ve Türkiye ilişkisinde yer alan yeni trendler ve yeni perspektifler analiz edecektir. Avrupa Birliği, özellikle mülteci krizi ve terör sorunlarını Türkiye ile birlikte hareket etmeye hazırdır. Türkiye açısından ise, Avrupa Birliği üyeliği hala Türkiye için bir önceliktir. Başka bir deyişle, Türkiye Avrupa birliği ile dış politika ve güvenlik alanlarında beraber hareket etmek istiyor. Türkiye Avrupa birliği ile üyelik sürecini canlandırmak, dış ve güvenlik konularında işbirliğini yoğunlaştırmaya arzulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkey's relations with the European Union based on previously, European Economic Community, then European Community when it signed an Association Agreement known as "Ankara Agreement‟ with the European Economic Community in 1963. Turkey has had the longest historical relationship with the EU without obtaining full membership statue. Turkey's EU accession negotiations began in 2005. Since that time, discussions about the implications of Turkey's prospective EU membership have become more serious and extensive in both Turkey and the EU. This thesis will analyze the possible implications of Turkey- EU cooperation by considering foreign and security factors. This thesis consists of five chapters. The first chapter, as an introduction discusses the purpose of the thesis as well as the importance of the thesis topic by offering a literature review and sources. The second chapter presents a review of Turkey-EU relations in their historical context. Then it will focus on the theories which are Europeanization and powers in order to get better understand the role of Europeanization. The fourth and fifth chapters will examine the security and foreign implications of EU – Turkey integration process based on pro, contra and discourse arguments. The last chapter will analyze the bilateral relations and current changes both Turkey and EU relationship in terms of foreign and security areas. This thesis contributes to the literature that EU and Turkey needs closer cooperation in order to better solve common interests and reach common goals. It will mainly analyze the new trends and new perspectives about the relationship of EU and Turkey during thesis research. EU is ready to move together with Turkey such as refugee crisis and terror problems. In Turkey's perspective, Turkey wants to act in the same direction with EU in the foreign and security policy areas. European Union membership is still a priority for Turkey. In other words, it desires to revive its accession process and intensify cooperation with Europe in foreign and security issues.