Hannah Arendt's conceptualizations of evil
Hannah Arendt'in kötülük kavramsallaştırması
  1. Tez No: 421790
  2. Yazar: ETRIT SHKRELI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. JOHN JAMES ALEXANDER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Siyaset düşüncesindeki kötülüğün sıradanlığı ve radikal kötülük kavramlarını Hannah Arendt'e borçluyuz. Kötülük kavramı Arendt'in eserlerinde oldukça sık karşımıza çıkmasına rağmen, Arendt'te bir kötülük kuramı bulmak mümkün değildir, ayrıca Arendt'i ahlak kuramcısı olarak düşünmek de yanlış olacaktır. Onun düşüncesinde dört başı mamur sistematik bir düşünce silsilesini takip etmek de mümkün değildir. Bu tez Arendt'in kötülük anlayışını yine Arendt tarafından ortaya atılmış diğer önemli kavramlar ışığında sistematikleştirerek ortaya koymaktadır. Bir çok farklı anlamda, zaman zaman birbirine zıt ya da çelişkili biçimlerde karşımıza çıkan kötülük kavramı Arendt'in özgürlük fikri ile beraber düşünüldüğünde kendi içinde tutarlı bir anlam kazanabilmektedir. Arendt'in iki farklı özgürlük anlayışı (yeni bir şey başlatma imkanı olarak özgürlük ve özgür irade) yine onun tarafından ortaya atılmış olan iki farklı kötülük anlayışı (kötülüğün sıradanlığı ve radikal kötülük) ile örtüşmektedir. Tüm bu ikilileri bir birine bağlayan en temel kavramsallaştırma da kötülüğün gerçekliği anlayışında açığa çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
We owe to Hannah Arendt the notion of“radical evil”and“the banality of evil”. The word“evil”appears with a surprising frequency in Arendt's work, even though she never wrote a theory of evil and she was not a moralist. Arendt was not a systematic thinker. In this thesis I reconstruct Hannah Arendt's accounts of evil by presenting them in relation to other fundamental concepts for which Arendt is well-known. My argument is that in order to understand the many nuances of the concept of evil that feature in Hannah Arendt's body of work we need to look at the relation between evil and freedom. As Arendt's two notions of freedom (I-can of the new beginning and I-will of the freedom of will) point towards two different conceptualizations of evil (radicality of evil and the banality of evil), it is the reality of evil which serves as the linchpin that helps us see the relation that exists between these two conceptualizations.