Gender and the formation of late modern national subjectivity in Turkey: Islamic and Kurdish women in local politics
Toplumsal cinsiyet ve Türkiye'de geç modern milli öznelliğin inşası: Yerel siyasette İslami ve Kürt kadınlar
- Tez No: 421796
- Danışmanlar: PROF. DR. ALEV ÇINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Public Administration, Political Science, Sociology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu çalışma AKP ve BDP li kadın yerel temsilcilerin öz anlatılarını incelemekte ve bu anlatılarda özgün bir dişil milli öznelliğinin inşa ve icra edildiğini tartışmaktadır. Geç 90lar dönemi genellikle Türkiye için bir dönüm noktası olarak belirtilmektedir. İslamcı hareketin ve Kürt hareketinin seçim başarıları bu dönemin bir dönüm noktası olarak tarif edilmesinin başlıca sebepleri arasında yer alır. Her iki hareketin de söyleminde 'yeni Türkiye', 'Türkiye halklarının barışı' ve Türkiye siyasetinin 'normalleştirilmesi' gibi ifadelerle tanımlanan millet bağlarını yeniden tanımlamaya yönelik siyasi projelere yer verilmektedir. Bu bağlamda iki siyasi parti, AKP ve BDP (şimdi HDP) 'alternatif' milli bütünlük inşası içeren farklı siyasi projeler önermişlerdir. Türk modernleşmesinin kurucu ideolojisinin patriarkal özellikleri, her iki partinin alternatif millet kurgularında sorunsallaştıran unsurlar olmuştur. 'Kadın sorunu' hem AKP nin hem de BDP nin parti programlarında yer verdikleri temel meselelerden biri olarak karşımıza çıkar. Bu iki parti aynı zamanda yüksek kadın katılımı ile dikkat çeken partiler olmuştur. Bu bağlamda, bu çalışmada tartışılması hedeflenen sorular şunlardır: Söz konusu iki parti programının uygulama süreçlerinde ne tür dişil öznellikler oluşmaktadır, bu öznellikler patriarkal milli otoriteyi yerinden eden, dönüştüren ya da yeniden üreten öznellikler midir? İki parti arasındaki farka odaklanılarak, farklı patriarkal kurguların bu dönemde ortaya çıkan milli öznelliklerin inşasında oynadığı rol incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation looks at the self-narrations of the AKP and the BDP women local representatives and argues that a distinct female national subjectivity is constructed and performed throughout these narrations. Late 1990s is usually referred as a turning point in Turkish politics characterized by the electoral successes of the Islamic and Kurdish movements. The rhetoric of both these movements involves references to their political projects about redefining the bonds of nationhood in Turkey that is conceptualized in various terms such as 'new Turkey', 'peoples of Turkey' making peace and 'normalization of Turkish politics' to name some. The two political parties, namely the AKP and the BDP (now HDP) have introduced different constructions of 'alternative' national collectivity in this context. Patriarchal characteristic of the founding ideology of Turkish modernization is one of the issues that these two parties problematize in their alternative constructions of nationhood. The 'woman question' has been defined as one of the central issues in the party programs of both the AKP and the BDP. They are also the parties where high mobilization of women is observed. The questions that will be discussed throughout this study are: What kind of female subjects are produced throughout the actualization of these programs of two parties, do these subjects subvert, transform or reproduce patriarchal national authority? Focusing on the difference between the two, different notions of patriarchy that plays a constructive role in the formation of national subjects in this context is examined.