Bilgisayarlı tomografide dalakta lezyon saptanan malignensi hastalarının görüntüleme bulguları
Imaging findings of malignancy patients with splenic lesions detected on computed tomography
  1. Tez No: 421938
  2. Yazar: EMEL ÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN ÇİLEDAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
GİRİŞ: Bu çalışmada amacımız bir malignensisi olupta Bilgisayarlı Tomografi (BT)'de dalakta lezyon saptanan hastaların dalak lezyonlarını değerlendirmektir. BULGULAR: Mayıs 2008 ile nisan 2011 tarihleri arasında Ankara Dr. Abdurrahman Yurtaslan Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi radyoloji kliniğinde BT ile lezyon saptanmış olan ve bilinen bir malignensisi olan 45 (28 erkek, 17 kadın) hasta çalışmaya alındı. Bu hastaların ortalama yaşı 57,2±18,2 (min:6 max:87) idi. Hastaların 17'sinde lenfoma, 28 tanesinde ise hematolojik olmayan malignensi (6 meme kanseri, 4 kolorektal kanser, 4 mide kanseri, 3 over kanseri, 2 akciğer kanseri, 9 diğer kanser türleri) vardı. Lenfomada saptanan lezyonların USG'de sıklıkla splenomegalinin eşlik ettiği solid lezyon şeklinde gözlendiği, bu lezyonlara BT'de lenf nodu metastazlarının ve splenomegalinin sıklıkla eşlik ettiği, hipodens ve multipl oldukları gözlendi. Diğer malignensisi olan hastalarda sıklıkla USG'nin lezyon ve dalak büyüklüğü açısından normal olduğu gözlendi. BT'de ise bu lezyonlar genellikle hipodens ve tek lezyon şeklindeydi. TARTIŞMA: Bilinen malignensisi olup dalakta BT ile lezyon saptanan hastaların BT'de saptanan lezyonlarının karakteri hastanın hastalığına göre değişmektedir. Lenfomada sıklıkla hipodens multipl, splenomegalinin eşlik ettiği lezyon gözlenirken, diğer malignensilerde hipodens, soliter, splenomegalinin eşlik etmediği lezyon gözlenmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Dalak, Görüntüleme, Ultrasonografi, Bilgisayarlı Tomografi
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: In this study, our purpose is to evaluate imaging features of splenic lesions detected on CT in patients with a known malignancy. RESULTS: Between May 2008 and April 2011 in radiology department of Abdurrahman Yurtaslan Oncology Education and Research Hospital, we enrolled 45 patients (28 males, 17 females), with a known malignancy, who had splenic lesions detected with Computed Tomography (CT). Average age of the patients was 57,2±18,2 year old (range: 6-87). Seventeen patients had a diagnosis of lymphoma and 28 patients had non-hematological malignancies. These were breast cancer (6 patients), 4 colorectal Ca (carcinoma), 4 gastric Ca, 3 ovarian Ca, 2 lung Ca, 9 other types of cancer. In ultrasound (US) we detected that the splenic lesions were generally seen as solid lesions accompanied by splenomegaly. As well as on CT images, these lesions were generally multiple and hypodense accompanied with lymph node spread and splenomegaly. Frequently ultrasonography did not detect any abnormality in terms of lesion and splenomegaly. On the other hand CT detected lesions which were hypodense and solitary in those patiens. DISCUSSION: The characteristic features of the splenic lesions detected on CT in patients with a known malignancy change according to the cancer type. Hypodense, multiple lesions accompanied with splenomegaly were generally seen on CT. On the other hand hypodense, solitary lesions, and the absence of splenomegaly were generally seen in patients with non-hematologic cancer types. KEY WORDS: Spleen, Imaging, Ultrasonography, Computed Tomography