Hematolojik maligniteli hastalardaki invaziv fungal infeksiyonların tanısında galaktomannan antijen ve (1,3)-beta-d-glukan antijen testlerinin araştırılması
Investigation of galaktomannan and (1,3)-beta-d-glukan antigens for diagnosis of invasive fungal infections in hematologic malignancy patients
- Tez No: 421980
- Danışmanlar: PROF. DR. S. TÜMER VURAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
İnvaziv fungal infeksiyonların görülme sıklığı immünsüpresif hastalarda son yıllarda dramatik olarak artmıştır. Bu infeksiyonlar, özellikle hematolojik maligniteli hastalarda çok yüksek morbidite ve mortalite ile seyretmektedir. İnvaziv fungal infeksiyonlarla ilgili temel sorun tanı koymadaki zorluktur. Hematolojik maligniteli hastalarda invaziv fungal infeksiyonların tanısı, klinik prezentasyonun nonspesifik olması, kültürün zayıf tanısal değeri, infekte dokudan örnek almanın zorluğu, radyolojik tanının nonspesifik olabilmesi nedeniyle zordur. Tanı ve tedavideki gecikme, yüksek mortalite ile ilişkilidir. Bu çalışmada, invaziv fungal infeksiyonlarının tanısında serolojik tanı yöntemlerinden galaktomannan antijen testi ve (1,3)-beta-D-glukan antijen testlerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Mayıs 2010 - Nisan 2011 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde Hematoloji Kliniğinde takip edilen febril nötropenik, fizik muayene ile ateş nedeni olabilecek yeni odak saptanmamış, ampirik antibakteriyel tedaviye beş gün içinde yanıt alınamayan 20 hasta İFİ açısından riskli grup kabul edilerek çalışmaya alındı. 2002 yılında yayınlanan EORTC sınıflandırmasına göre bir hasta kanıtlanmış İFİ, 14 hasta olası İFİ, beş hasta şüpheli İFİ vakası olarak değerlendirildi. İFİ tanısında yararlanılan serolojik testlerden olan GM ve BDG testleri uygulandı. Galaktomannan antijen testi için cut-off indexi ≥ 0.5 olan serum örnekleri pozitif kabul edildi. (1,3)-beta-D-glukan antijen testi için cut-off indeksi ≥80 pg/ml olan serum örnekleri pozitif kabul edildi. Tek örnek pozitifliği ve ardışık örnek pozitifliği değerlendirildi. GM'nin tek örnek pozitifliği değerlendirildiğinde duyarlılığı %93.3, özgüllüğü %100, PPD'i %100, NPD'i %100 olarak hesaplandı. GM'nin ardışık örnek pozitifliği değerlendirildiğinde duyarlılığı %33.3, özgüllüğü %100, PPD'i %100, NPD'i %33.3 olarak saptandı. BDG'nin tek örnek pozitifliği değerlendirildiğinde duyarlılığı %80, özgüllüğü %20, PPD'i %75, NPD'i %25 olarak hesaplandı. BDG'nin ardışık örnek pozitifliği değerlendirildiğinde duyarlılığı %60, özgüllüğü %40, PPD'i %75, NPD'i %25 olarak hesaplandı. Hematolojik maligniteli hastalarda İFİ'lerin erken tanısı hastaların prognozu açısından önemlidir. BDG, GM testleri, moleküler yöntemler ve konvansiyonel tanı yöntemlerinin birlikte değerlendirildiği geniş kapsamlı çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The incidence of invasive fungal infections has increased dramatically over the last few years, especially among immunocompromised patients. These infections are associated with high morbidity and mortality in hematologic malignancy patients. The critical problem related with invasive fungal infections is the difficulty in making the diagnosis. Diagnosis of invasive fungal infections in hematologic malignancy patients is challenging because of nonspesific clinical presentation, poor diagnostic yield of culture, difficulty of taking samples of infected tissues and nonspecificity of radiological imaging. Delayed diagnosis and therapy are associated with high mortality. The aim of this study was to investigate the performance of GM assay and BDG assay in the diagnosis of invasive fungal infections. This study was conducted in Akdeniz University Medical Faculty Haemotology Department. Between May 2010 and April 2011, 20 haemotologic malignancy patients, who were febrile neutropenic, with no clinical focus for fever and unresponsive to empirical antibiotic therapy in five days, were thought to be at risk for IFI and enrolled in this study. The diagnosis of IFI was assessed according to EORTC criteria and definitions published in 2002. One patient was proven, 14 patients were probable and five patients were possible IFI cases. BDG assay and GM assay which are serologic tests for diagnosis of IFI, were performed for 20 patients. For GM assay, serum samples with equal to or higher than 0.5 cut-off index were accepted as positive. For BDG assay, serum samples with equal to or higher than 80 pg/ml were accepted as positive. Single positivity and consecutive positivity were evaluated for both tests. For single positivity, GM detection had a sensitivity of 93.3% and specificity of 100%. Positive and negative predictive values were 100% and 100%, respectively. For consecutive GM positivity sensitivity, specificity, positive and negative predictive values were 33.3%, 100%, 100% and 33.3%, respectively. For single BDG positivity, sensitivity was 80%, specificity was 20%, positive predictive value was 75% and negative predictive value was 25%. For consecutive BDG positivity sensitivity was 60%, specificity was 40%, positive predictive value was 75% and negative predictive value was 25%. In patients with haemotologic malignancies, early diagnosis of IFI is important for outcome. Further investigations combining BDG assay, GM assay, molecullar techniques and conventional diagnostic tools in diagnosis of IFI are required