Algılanan sosyal destek ve duygusal zekanın depresyon üzerindeki etkileri : Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi öğrencileri üzerinde bir uygulama
The effects of perceived social support and emotional intelligence on depression: Applied to students of Osmaniye Korkut Ata Universi̇ty
- Tez No: 422042
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA FEDAİ ÇAVUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırma, üniversite öğrencilerinin algıladıkları sosyal desteklerinin (aileden, arkadaştan ve özel bir insandan) ve duygusal zeka düzeylerinin depresyon durumları ile arasında bir ilişki olup olmadığını ortaya koymak için yapılmıştır. Araştırma grubu; 2013-2014 eğitim - öğretim yılında Osmaniye ilinde bulunan Osmaniye Korkut Ata Üniversitesinde öğrenim gören ve araştırmaya katılmaya gönüllü 93 kadın 107 erkek olmak üzere toplam 200 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada algılanan sosyal destek düzeyini ölçmek için Zimet, Dahlem ve arkadaşlarının geliştirmiş olduğu“çok boyutlu algılanan sosyal destek ölçeği”kullanılmıştır. Duygusal zeka düzeyini ölçmek için Chan'in, Schutte'nin 33 maddelik ölçeğinden 12 maddeye indirgediği çalışmasından yararlanılmıştır. Depresyon ölçeği olarak ise,“Beck depresyon envanteri”kullanılmıştır. Bunun haricinde bağımsız değişkenlere ilişkin veriler olarak yaş, cinsiyet, yerleşim yeri ve gelir düzeyi bilgileri tarafımızdan hazırlanıp, gerekli bilgiler toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 18 paket programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde güvenilirlik, regresyon ve korelasyon analizleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarında, üniversite öğrencilerinin ailelerinden, arkadaşlarından ya da özel bir kişiden algıladıkları sosyal destek düzeyi ile depresyon arasında ters yönlü bir ilişki olduğu gözlenmiştir. Yani, bireyin yakın çevresinden algıladığı sosyal destek düzeyi arttıkça depresyon eğilimi azalmaktadır. Bir diğer sonuca göre, bireyin duygusal zeka düzeyi ile depresyon arasında ters yönlü ilişki olduğu görülmüştür. Bu sonuç, bireyin duygusal zeka düzeyinin artmasıyla, depresyon eğiliminin azalacağı anlamına gelmektedir.
Özet (Çeviri)
This research is made for finding out the impacts of perception in the social support of external and internal environment and the research provides information related to connection between emotional sense and depressional feelings. Research group consist of 93 women and 107 men who study at Osmaniye Korkut Ata University between 2013-2014 and take place in this research voluntarily. To measure the level of social support, method of“multi-faceted social support perception measurement”has been used which has created by Zimet, Dahlem and their colleagues. And Evaluation of the level of emotional sense has been benefited from Schutte's and Chan's Measurement (is reduced from 33 topics to 12). For obtaining Depression level we used "Beck Depression Inventory. Beside of all of these previous meausurements, independent variables such as age, sex, habitat and income levels are collected from each participants. Analyzing of Datas has been made by 18 Package of SPSS programme; additional to those ;reliability, regression and correlation analysises also used. Results of Research shows that there is a adverse proportion between the level of perception in social support and depression levels; as long as social support from environment increases, depression level is likely to be reduced and due to results we can consider emotional sense has also adverse relation to depression as perception does; if the sense is high then depression would be at a low level.