Aksaray ilinde ticari olarak satılan balların element düzeylerinin belirlenmesi
Determination elements level of the commercial honeys in Aksaray city
- Tez No: 422106
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ARDIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Gıda güvenliği, günümüzde üzerinde durulan en önemli kavramlar arasındadır. Tüketiciler gün geçtikçe bu kavramla daha ilgili hale gelmektedir. Bal günlük olarak tükettiğimiz sayısız faydaya sahip bir gıda maddesidir. Balın sıklıkla tüketiliyor olması, bu gıdanın sağlık açısından değerlendirilmesini önemli kılmaktadır. Bal içerdiği mineral maddeler açısından zengin bir gıda maddesidir. Bunun yanında tarım alanlarında kullanılan böcek öldürücü ilaçlar ve çevre kirliliği nedeniyle ağır metal bulaşmasına maruz kalabilir. Ağır metallerin vücutta birikmeleri nedeniyle ciddi hastalıkları sebep olabileceği bilinmektedir. Bu çalışmada, Aksaray piyasasında ticari olarak satılan 13 farklı bal örneğinin mineral ve ağır metal içeriği incelenmiştir. Elde edilen verilerin standart sapma, standart hata, ortalama element düzeyleri ve aralıkları SPSS 17.0 İstatiksel Paket Programı ile hesaplanmıştır. Bu çalışmada, 13 farklı bal numunesinde Cd konsantrasyonu 0.002-0.186 ppm, Cr konsantrasyonu 0.053-0.107 ppm, Mn konsantrasyonu 0.071-0.622 ppm, Fe konsantrasyonu 6.973-9.820 ppm, Zn konsantrasyonu 2.044-6.883 ppm, Sr konsantrasyonu 0.172-1.63 ppm ve Pb konsantrasyonu 0.030-2.566 ppm aralıklarında tespit edilmiştir. Bal numunelerindeki element miktarlarında üretici firmalara göre farklılıklar gözlemlenmiştir. Bu nedenle, bal üretimi yapan firmaların özellikle balın toplandığı kovanların yer seçimine dikkat etmesi gerektiği sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Food safety is among the most important terms in the present days. Consumers are more interested in this term every day. Honey is a food item which we consume on a daily basis and has numerous benefits. Being frequently consumed, makes honey significant in terms of the health assessment. Honey is a rich food item due to its mineral content. Besides, honey can be exposed to heavy metal contamination because of agricultural drugs and insecticides used in the fields of environmental pollution. It is known that accumulation of heavy metals in the body cause serious illnesses. In this project, mineral and heavy metal content of honey which is sold in Aksaray markets were be examined. Element analysis results related to 13 different honey samples were found in Aksaray. In these results, SPSS 17.0 Statistical Package Programme calculated standard deviation, standard error of the mean levels and ranges of elements. In this study, they were monitored as Cd concentration 0.002-0.186 ppm, Cr concentration 0.053-0.107 ppm, Mn concentration 0.071-0.622 ppm, Fe concentration 6.973-9.820 ppm, Zn concentration 2.044-6.883 ppm, Sr concentration 0.172-1.63 ppm and Pb concentration 0.030-2.566 ppm in 13 different honey samples. These honey samples were determined in accordance with the amount of elements that showed their difference with manufacturers. Therefore, honey production firms have emerged as a result of they should pay attention to the location of the hive's honey of collection.