Melih Cevdet Anday'ın 'Mikadonun Çöpleri' adlı oyununun ve erkek karakterinin incelenmesi
  1. Tez No: 422184
  2. Yazar: OZAN DAĞARA
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ALİ DÜŞENKALKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmanın amacı, Melih Cevdet Anday'ın“Mikadonun Çöpleri”adlı oyununu, oyunun yazıldığı dönem ve yazarın hayatı ve edebi kişiliği ışığında biçim ve öz üzerinden incelememek, oyunun kişilerinden olan“Erkek”karakterinin yapısına ve oyun içinde yaşadığı değişime ve gelişime ışık tutmaktır. Çalışmada“Erkek”karakteri analiz edilmiş, sahneleme sürecinde oyuncu için üzerinde çalışması kolay bir hale getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyse the play of Melih Cevdet Anday,“Jackstraws”, in terms of its form and essence, with respect to the era of the time it has been written and the life and literal identity of the writer. Also, the character from the play,“Man”, is examined by his personality and changes he has been through the play. In this study, the analyse of the“Man”is aimed to ease the character for the actor who would deal with the character and try to decode the character during the staging era.