Herakleitos'un logos anlayışı
Herakleitos understanding of logos
  1. Tez No: 422218
  2. Yazar: İSMAİL HAKKI KUMBASAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, Herakleitos'un fragmanlarından hareketle, düşüncesinin temel taşları ortaya konmaya çalışılmıştır. Kesin olarak, bir felsefi okul ya da alan içinde değerlendirme imkanımız olmayan düşünür ile ilgili olarak bugüne değin, birbiriyle ilişkili veya birbiriyle alakasız birçok yorum yapılmıştır. Bu yorum farklılıklarının temel sebebi olarak, Herakleitos'a ait metinlerin elimize eksik ulaşması; yeni tarihi bulguların keşfi ve kültürel farkılıklar gösterilebilir. Bu çalışmada ise Herakleitos, metinlerinin imkan verdiği ölçüde, mistik bir yorumlama tarzı ile ele alınmıştır. Felsefi çerçevede, Herakleitos mistik bir filozof olarak değerlendirilmiş ve düşünceleri bu eksende yeniden ele alınmıştır. Anahtar Kelimeler : Herakleitos, Antik Felsefe, Logos, Ateş, Tanrı, İnanç
Özet (Çeviri)
In this study, keystones of thought of Herakleitos are presented, based on his fragments. There have been several -relevant or irrelevant- remarks and observations about the philosopher up to this day whom we cannot consider in any philosophic school or movement categorically. Discovery of new historical findings, cultural diversities and lack of sources belonging to Herakleitos may be regarded as main reasons behind disagreements about himself and his thought. In this study, Herakleitos is considered as a mystical philosopher insofar as his works permit and thus his thoughts are reconsidered in a mystical perspective. Keywords : Herakleitos, Ancient Philosophy, Logos, Fire, God, Believe