Ticari davalar
Commercial cases
  1. Tez No: 422440
  2. Yazar: SALİM BOZKURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CUMHUR BOYACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
“Ticari Davalar”isimli bu çalışmanın amacı, ticari davaların neler olduğu ve bu davaların hangi mahkemede görülmesi gerektiği sorununun incelenmesidir. Bu incelemeler, 1.7.2012 tarih ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu ile 1.10.2011 tarih ve 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu hükümleri esas alınarak yapılmıştır. Ticari davalar, Türk Ticaret Kanunu'nun 4. maddesi ile ilgili kanunlarda düzenleme altına alınmıştır. Bu şekilde, ticari davaların neler olduğu gösterilmiştir. Bununla birlikte Türk Ticaret Kanunu'nun 5. maddesi, ticari davaların hangi mahkemede çözüme kavuşturulacağını ve ticari davalardaki usul kurallarını belirtmiştir. Bu tez çalışması, iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, ticari iş ve ticari dava ilişkisi, ticari davanın tarihçesi, tek hakimli ve toplu mahkeme sistemi ve hangi uyuşmazlıkların ticari davaya konu olacağı; ikinci bölümde, ticari davalardaki usul hükümleri (görev, yetki, yargılama usulü, çekişmesiz yargı işleri ve ticari davalardaki özel durumlar) incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study called“Commercial Cases”is to find out what commercial cases are and to examine the issue where these cases are to be conducted. These studies were conducted based on Turkish Commercial Code with the date 1.7.2012 and number 6102, and Civil Procedure Code with the date 1.10.2011 and 6100. Commercial cases are regulated in article 4 or Turkish Commercial Code and other relevant codes. This way, it is indicated what commercial cases are. Besides, article 5 of Turkish Commercial Code defines which court is to handle commercial cases and rules of procedures in commercial cases. This thesis study consists of two main chapters. In the first chapter, the relation between commercial business and commercial cases, the history of commercial cases, nisi prius and associate court systems and which conflicts are to be the subjects of which courts and in the second chapter; provisions of procedures in commercial cases (duty, authority, trial procedure, ex parte proceedings and special cases in commercial cases) were examined.