Mardin kuyumculuğu ve günümüz tasarım anlayışı ile takıların yeniden yorumlanması
Mardin jewelry and reinterpretation of the jewelleries with present-day comprehension of design
- Tez No: 422479
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL AKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Kültürel kimlik okuması yapılabilen en canlı ve en anlamlı belgelerden birisi el sanatlarıdır. Kültürlerin birbirleriyle olan bağları, bu bağlarla oluşan sentez, kültürel öğelere yansımakta böylece yüzyıllarca varlığını sürdürmektedir. Birçok farklı uygarlığa ev sahipliği yapmış olan Mardin, günümüzde de bu uygarlıkların kültürlerini her köşesinde taşımaktadır. Mardin el sanatlarının kökleri çok eskilere dayanmakta, kadim pek çok kültürle buluşturmaktadır. Bu durum, Mardin'de yapılan sanatları araştırmaya değer kılmaktadır. Araştırmanın giriş bölümünde araştırmanın tanımı, amacı önemi yöntemi, kuyumculukta kullanılan malzeme ve teknikler, kuyumculuk sanatı ve tarihi hakkında genel bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, tasarım ilkeleri ve elemanları, sanatın/tasarımın elemanları, sanatın/tasarımın ilkeleri, tasarım süreci, tasarım tarihi hakkında genel bilgi verilerek, tasarım ve gelenek, tasarım ve takı ilişkileri irdelenmiştir. Üçüncü bölümde Mardin ilinin coğrafi ve kültürel yapısı, geçmişten günümüze bölgede sürdürülen kuyumculuk sanatı, atölyelerin genel şartları, ustalar eşliğinde ele alınmış, bununla birlikte bölgede yapılan takıların motif özellikleri ele alınmıştır. Araştırmanın son kısmında ise yazılı ve canlı kaynaklardan elde edilen veriler eşliğinde Mardin kuyumculuğu ve takıları hakkında genel bir yargıya ulaşılmıştır. Araştırmanın sonucu olarak Mardin'in kültürel yapısı, coğrafi konumu ve Mardin'de yapılan takılardan esinlenilerek günümüz tasarım anlayışı ile özgün takılar tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Crafts are one of the most vivid and eloquent records that provide an opportunity to make a reading of cultural indentity. Connections of cultures and the synthesis occured with these connections reverberate on culturel elements and persist during the centuries. Mardin, as a multicultural city, bears the stamps of these different cultures on every corner of it. Crafts of Mardin have ancient roots and relate to diverse ancient cultures. Thus it is worth to study on crafts of Mardin. First chapter of this study covers the definition, purpose, and method of the study and general informations about materials and technics used in jewelry, jewelry as an art and its history. Chapter II deals with principles and elements of design, elements of art/design, principles of art/design, process of design and history of design generally and examines the relations within design and tradition and jewellery. Chapter III studies geografical and cultural structure of Mardin, jewelry craft in the city from past to present and general conditions of workshops and their masters. Also characteristics of local figures are dealt with. Last chapter of the study presents general judgements about Mardin's jewelry and jewelleries in addition to the informations derived from oral and written sources. Inspired with Mardin's cultural attitude and geographical situation and the jewelleries produced there and using present-day comprehension of design, new jewelleries are designed.