Bir glikoprotein ııb/ıııa inhibitörü olan tirofibanın primer perkütan koroner girişim uygulanan st elevasyonlu miyokard infarktüslü hastalarda anjiografik ölçümler, st segment rezolüsyonu ve hastane içi klinik sonuçlar üzerine etkileri
The Effects of pre, peri or postprocedural infusion of tirofiban on angiographic measures, ST segment resolution, and in-hospital clinical outcome after primary PCI
  1. Tez No: 422591
  2. Yazar: NURŞEN KELEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHANGİR KAYMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Tirofibanın primer perkütan koroner girişim öncesi, girişim sırasında veya girişim sonrasında infüzyonunun anjiografik ölçümler, ST segment resolüsyonu ve hastane içi klinik sonuçlar üzerine etkileri Biz tirofibanın (TİR) ST elevasyonlu miyokard infarktüslü (STEMİ) hastalarda primer perkütan koroner girişim (PKG) sonrası anjiografik parametreler, ST segment resolüsyonu (STR) ve hastane- içi klinik olaylar üzerine olan etkilerini araştırdık. Çalışma grubu primer PKG uygulanan 1242 hastadan meydana geldi.(K: 214 E: 1028, 54.7 ±10.9 yaş) Çalışma populasyonu tirofiban (TİR) medikasyonu referans alınarak dört alt gruba ayrıldı. 248 hastada TİR kullanılmadı [TİR(-)]. 720 hastada PKG öncesi (pre-TİR), 50 hastada PKG sırasında (peri-TİR) ve 224 hastada PKG sonrasında (post-TİR) TİR infüzyonuna başlandı. TİR ın ortalama bolus ve infüzyon dozları sırasıyla 10 μg/kg ve 0.15 μg/kg/dk idi.Ortalama TİR infüzyon süresi 22.4 ± 6.8 saat idi.Tüm hastalara PKG öncesi klopidogrel ve aspirin verildi. PKG sonunda anjiografik ölçümlerin analizi, STR ve hastane içi klinik olaylar dört alt grupta ayrı olarak incelendi. Klinik sonlanma noktaları, hastane içi mortalite (HİM) ve hastane içi ani kardiyak ölüm olarak tanımlandı.
Özet (Çeviri)
The Effects of pre, peri or postprocedural infusion of tirofiban on angiographic measures, ST segment resolution, and in-hospital clinical outcome after primary PCI. We investigated the effect of the tirofiban (TIR) on angiographic variables, ST segment resolution (STR) and in-hospital clinical outcome after PCI performed in STEMI. The study group comprised 1242 pts (F: 214 M: 1028, 54.7 ±10.9 age) who underwent primary PCI. The study population was divided into four subgroups in reference to TIR medication. Tirofiban was not used in 248 pts [TIR(-)], and was started before PCI (pre- TIR), during PCI (peri-TIR) and after PCI (post-TIR) in 720, 50 and 224 pts, respectively. Mean bolus and infusion dosage of TIR were 10 μg/kg and 0.15 μg/kg/min, respectively. Duration of TIR infusion was 22.4± 6.8 hrs. Clopidogrel and aspirin were used in all pts. In the analysis of final angiographic measures, STR and in-hospital outcome were assessed in reference to four subsets of TIR. The clinical end-points were defined as inhospital mortality (IHM) and sudden cardiac death (SCD) during hospitalization.