Açık açılı glokomlu olgularda latanoprostun santral kornea kalınlığı, ön kamara derinliği, maküla kalınlığı ve volümü üzerine etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 652018
  2. Yazar: CEMAL ÇAVDARLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALPER YARANGÜMELİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Glokom, basınca duyarlı optik sinir başında ilerleyici çukurlaşma ve özgün görme alanı defektleriyle karakterize bir optik nöropati olup tüm dünyada çeşitli formlarıyla geri dönüşümü olmayan körlüğün önde gelen nedenlerinden biridir. Prostaglandin analogları glokom tedavisinde tek başına etkinlikleri, kullanım kolaylığı ve tek doz uygulanması, yaşam kalitesini bozmayan göreceli daha az yan etkileri nedeniyle sık kullanılan ilaçlardır. Prostaglandin F2α analoglarının daha önceki çalışmalarda santral kornea kalınlığı değerlerini düşürmesi ile ilgili bulgular, santral kornea kalınlığı-göz içi basıncı ilişkisi yönünden önemlidir. Kullanıma başlandıktan kısa bir süre sonra ön kamara derinliğini de azalttıkları ve katarakt ameliyatı sonrası erken dönemde kistoid maküla ödemini tetiklediği ile ilgili görüşler de vardır. Çalışmamızda latanoprost tedavisi başlanan açık açılı glokomlu olgularda santral kornea kalınlığı, ön kamara derinliği, santral, 3 mm, 6 mm maküla kalınlığı ve volümü üzerinde altı aylık takip süresince oluşan değişimi incelemek amaçlanmıştır. Çalışma ilk defa tanı alan, daha önce glokom yönünden herhangi bir tıbbi tedavi geçmişi bulunmayan, latanoprost %0,005 (Xalatan®) tedavisini kabul eden primer açık açılı ve psödoeksfolyatif glokomlu 24 hastanın 37 gözü üzerinde yapılmıştır. Hastaların santral kornea kalınlığı ölçümlerinde ultrasonik pakimetri, ön kamara derinliği ölçümlerinde A- mod ultrason biyometri ve maküla kalınlığı/ volümü ölçümlerinde ise optik koherens tomografi (OKT) kullanılmıştır. Çalışmamızda latanoprostun göz içi basıncını etkin bir biçimde düşürürken görme keskinliğinin korunduğu, santral kornea kalınlığı ve ön kamara derinliği ölçümlerini anlamlı bir biçimde azaltabileceği, kan-göz bariyerinin korunduğu olgularda OKT' de maküla kalınlığı ve volümü değerlerinde belirgin bir değişikliğe yol açmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Glaucoma is an optic neuropathy characterized by intraocular pressure-sensitive optic head cupping and specific visual field defects. Many kinds of glaucoma are leading causes of blindness all over the world. Prostaglandin analogs are frequently used drugs in glaucoma treatment because of their ease of use and effectiveness with single-dose usage and minimum side effects. Previous studies showed that the prostaglandin F2α analogs may decrease the central corneal thickness. This is important about the relationship between central corneal thickness and intraocular pressure. There are findings that latanoprost decreases anterior chamber depth and maybe the reason for cystoid macular edema in a short period of time. In this study, we observed the central corneal thickness, anterior chamber depth, 1mm, 3 mm, 6 mm macular thickness, and volume change after latanoprost treatment in open-angle glaucomas for six months. Twenty-four patients' 37 eyes which were diagnosed with primary open-angle glaucoma and pseudoexfoliative glaucoma were included in the study after latanoprost %0,005 (Xalatan®) therapy agreement. Ultrasound pachymetry (A-mode) was used to measure central corneal thickness, ultrasound biometry was used to measure anterior chamber depth and optical coherence tomography (OCT) was used to measure macular thickness and volume. In this study, we found that latanoprost effectively decreased the intraocular pressure while ocular vision was protected. In addition, latanoprost significantly decreased the central corneal thickness and anterior chamber depth however due to the unimpaired blood ocular barrier, the macular thickness and volume measurements in OCT didn't change.