Kars yöresindeki koyunlarda serum ve süt lösin aminopeptidaz aktivitelerinin araştırılması
Determination of serum and milk leucine aminopeptidase activities of sheep in Kars region
  1. Tez No: 422607
  2. Yazar: METİN ÖĞÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada, Kars yöresinde bulunan Tuj ve Morkaraman ırkı koyunlarda serum ve süt Lösin Aminopeptidaz aktivitesinin araştırılması amaçlandı. Materyal olarak 87 adet 3-6 yaşında, Tuj ve Morkaraman ırkı koyun kullanıldı. Koyunlardan uygun alınan kanlardan elde edilen serum ve süt örneklerinde spektrofotometre ile LAP aktiviteleri tayin edildi. Serum LAP aktivitesi Morkaraman ırkı koyunlarda 8,93 ± 3,50 µg/ml, süt LAP aktivitesi de 16,84 ± 6,35 µg/ml olarak, Tuj ırkı koyunlarda serum LAP aktivitesi 8,36 ± 1,82 µg/ml, süt LAP aktivitesi de 17,00 ± 9,17 µg/ml bulundu. Değişik ırk ve yaştaki koyunlarda yapılan bu çalışmada yaş ve rka göre istatistili olarak önemli bir fark bulunmadı. Sonuç olarak sağlıklı koyunlarda serum ve süt LAP aktivitelerinin saptanmasıyla ilerde koyunlar üzerinde yapılacak diğer araştırmalara kaynak oluşturabileceği kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to determine LAP activity which were grown up in and around the Kars. For this study, 87 Morkaraman and Tuj sheep were used as material. The blod serum and milk LAP activities was determined by spectrofotometer. As a result, for Morkaraman sheep the serum LAP activitiy 8,93 ± 3,50 µg/ml and the milk LAP activity 16,84 ± 6,35 µg/ml for Tuj sheep serum LAP activity 8,36 ± 1,82 µg/ml and the milk LAP activity 17,00 ± 9,17 µg/ml was found.