Rotator manşet yırtıklarının artroskopik akromiyoplasti ve mini açık tamir yöntemi ile tedavisi ve sonuçlarımız
Treatment of rotator cuff ruptures with artroscopic acromioplasty and mini-open repair and our results
- Tez No: 422608
- Danışmanlar: DOÇ. İRFAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Omuz eklemi vücudumuzun en geniş hareket açıklığına sahip olan bir eklemdir ve bu nedenle travmalara en açık eklemlerden biridir. Omuz ekleminin her bir patolojisi omuz hareketlerini ve fonksiyonlarını kısıtlayarak yaşam kalitesini etkilemektedir. Omuz eklemi gündelik yaşamda çalışma ve sportif aktiviteler sırasında yapılan hareketlerde önemli rol üstlenir (65 ). Vücudun en aktif eklemlerinden biri olması nedeniyle travmalara açıktır ve korunma refleksinde aldığı rol nedeniyle de sıkça yaralanmaktadır. Omuz travmaları sonrası sıkça görülen patolojilerden biri rotator manşetin değişik derecelerdeki yırtıklarıdır. Ayrıca kırk yaşından sonra omuz ağrılarının önemli bir sebebi de kendiliğinden gelişen rotator manşet yırtıklarıdır. Günümüzde kas- iskelet sistemi hastalıkları içinde bel ağrılarından sonra ikinci sıklıkta omuz ağrıları görülmektedir. Son yirmi yılda giderek artarak önem kazanan omuz ağrılarının nedenleri arasında en sık cerrahi tedavi gerektiren durumlardan biri de rotator manşet yırtıklarıdır. Omuz ekleminde subakromiyal bölgeyi ve rotator manşet mekanizmasını ilgilendiren hastalıklar subakromiyal sıkışma (impingement) sendromu başlığı altında değerlendirilmektedir (98,105,107). Geçmişte tanı ve tedavisi geleneksel yöntemlerle sürdürülen rotator manşet hastalıkları, özellikle manyetik rezonans görüntüleme gibi yeni görüntüleme yöntemleri ve artroskopik olarak glenohumeral eklemin ve rotator manşet tendonlarının artiküler yüzünün değerlendirilmesi ile rotator manşet hakkında daha ayrıntılı bilgiler elde edilmiştir. Bu teknolojik ilerlemelerden sonra rotator manşet hastalıklarının tedavisinin planlanması 20. yüzyılın ortalarından itibaren giderek gelişmeye başlamıştır. Son iki dekadda omuz eklemine yönelik anatomik, patolojik, biyomekanik ve biyokimyasal çalışmalar üzerine yoğun klinik ve laboratuvar çalışmaları yapılmış olup bu çalışmalar subakromiyal aralıktaki rotator manşet tendon bozukluklarının etyolojisi hakkındaki geleneksel düşünceleri tamamen değiştirmiştir (44,129). Çalışmamızdaki amaç rotator manşet yırtık tanısı ile artroskopik akromiyoplasti ile beraber mini-açık yöntemle tamir uygulanan hastalardaki sonuçları ve bu yöntemin güvenilirliğini ve etkinliğini değerlendirmek, avantajları, dezavantajları ve komplikasyonları konusunda literatüre katkıda bulunmak, özellikle son yıllarda gelişen artroskopik omuz cerrahisi sayesinde akromiyoplastinin bugüne kadar anlatılan yöntemlerden daha az invaziv bir şekilde yapıldığında hastaların günlük aktivitelerine daha kısa zamanda dönebildiklerini göstermektir.
Özet (Çeviri)
The shoulder joint is a joint with the widest range of motion of the body and is therefore one of the most open joint traumas. Shoulder affects the quality of life by limiting each pathology of shoulder motion and function of the joint. The shoulder joint is an important role in everyday life and work in the gestures during sports activities (65). One of the most active joints of the body is susceptible to injury due to protection and are also frequently injured because of the role it takes in reflex. Shoulder injuries are often seen after one of the pathologies of different degrees of rotator cuff tears. There is also a major cause of shoulder pain after the age of forty are spontaneous rotator cuff tear. Today musculoskeletal shoulder pain is seen in the second most common disease after back pain. One of the last twenty years, the most common surgical treatment that requires increased steadily gained importance among the causes of shoulder pain are also cases rotator cuff tear. Subacromial shoulder joint and rotator cuff mechanism of the disease that affects the subacromial impingement (impingement) syndrome is considered under the cap (98,105,107). In the past the diagnosis and treatment of rotator cuff disease carried out by conventional methods, especially as new imaging and arthroscopic glenohumeral joint and the rotator cuff tendons, such as magnetic resonance imaging evaluation of articular face More detailed information about the rotator cuff were obtained. The planning of the treatment of rotator cuff disease after technological progress has started to improve gradually since the mid-20th century. In the last two decades of the shoulder joint anatomical, pathological, biochemical and biomechanical studies were performed on intensive clinical and laboratory research studies on the etiology of these disorders subacromial range of rotator cuff tendons Traditional thinking has changed completely (44,129). Our purpose rotator cuff tear had arthroscopic acromioplasty with the diagnosis, along with mini-results in patients who underwent repair with open manner and to evaluate the safety and efficacy of this method, advantages, contributes to the literature on the drawbacks and complications, especially in recent years thanks to the growing arthroscopic shoulder surgery acromioplasty of the methods described so far a less invasive manner when It is to show that they can return to their daily activities of patients in less time.