Hiperbarik oksijen tedavisinin tam kan sayımına etkisi
Effect of hyperbaric oxygen therapy on complete blood count
  1. Tez No: 422698
  2. Yazar: ALİ ERDAL GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAMİL AKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Deniz ve Sualtı Hekimliği, Marine and Underwater Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaçlar: Hiperbarik oksijen tedavisine alınan hastaların kan değerlerinde dalgalanmalar görülmektedir. Bu değişikliklerin sebebi tedavi edilen hastalıkla ilgili olabileceği gibi doğrudan uygulanan hiperbarik oksijen tedavisine de bağlanabilir. Bu yönde kapsamlı az sayıda çalışma bulunmaktadır. Çalışmamızın amacı rutin HBO tedavisine alınan hastaların bazı kan değerlerindeki değişimleri ortaya koymaktır.Hastalar ve Yöntem: Çalışmamızda 1 Ocak ? 31 Aralık 2011 tarihleri arasında ayaktan veya kliniğimizde yatarak tedavi görmüş toplam 217 hastanın tam kan sayımı tetkikleri incelendi. Çalışmaya dâhil edilme kriterlerinde, endikasyon tipi açısından herhangi bir kısıtlama oluşturulmadı. Ancak kliniğimizde yatışı yapılmasına rağmen HBO tedavisi almayanlar, oral veya IV demir ve eritrosit süspansiyonu ile tedavisi yapılanlar, kronik böbrek hastalığı olup EPO tedavisi alanlar, kliniğimizde tedavi almasına rağmen arşivimizde TKS'si mevcut olmayan veya sadece diğer merkezlerde çalışılmış TKS'leri mevcut olan hastalar çalışma dışında bırakıldı. TKS'de yer alan lökositlerle ilgili parametreler, hastaların enfeksiyon durumları ve antibiyotik tedavileri ile değişkenlik gösterdiğinden değerlendirilmedi. Böylece geriye kalan 140 hastanın kan tetkikleri beş defa incelendi: Tedavi öncesi, 1 ? 20. seans, 21 ? 40. seans, 41 ? 60. seans ve 60 seanstan fazla tedavi alanlar olarak gruplandırıldı.Bulgular: Yalnızca eritrositlerle ve trombositlerle ilişkili kan parametreleri incelendi. Eritrositlerle ilişkili kan parametreleri üzerine (HGB, RBC, HCT, MCV, MCH, MCHC) istatistiksel olarak belirgin bir etkisinin olmadığı, buna karşın trombositlerle ilişkilendirilen parametrelerde, trombosit sayısının azalması yönünde istatistiki olarak anlamlı bir etki yarattığı gözlemlendi.Sonuç: HBO tedavisi trombosit sayısını anlamlı biçimde azaltmaktadır. Ancak bu azalma klinik olarak önem taşımayacak düzeydedir. Diğer kan parametreleri üzerine HBO tedavisinin anlamlı etkileri bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: There may be alterations in the blood counts of the patients treated with hyperbaric oxygen therapy. This may be due to the disease that is being treated or directly to the hyperbaric oxygen therapy. There are few extensive studies about this. Our aim in this study is to display the changes of some blood parameters of the patients that are on regular hyperbaric oxygen therapy.Patients and Method: Blood counts of 217 patients which were either hospitalized or followed as outpatient in our department between January 1st and December 31st 2012 were analyzed. There were no limitations of indication in inclusion criteria. Patients who did not take hyperbaric oxygen therapy, took oral or injectable iron perpetrates and erythrocytes, had chronic kidney disease and took EPO, did not have total blood count records in our department were excluded. Parameters about leukocytes were not included since they could be influenced by infectious status and antibiotherapies of the patients. The blood counts of the remaining 140 patients were evaluated in five times: values before treatment, values between 1 to 20 treatments, 21 to 40 treatments, 41 to 60 treatments and values after 60 treatments.Results: Only parameters concerning erythrocytes and thrombocytes were evaluated. It was found that there were no significant effects of hyperbaric oxygen therapy on parameters concerning erythrocytes (HGB, RBC, HCT, MCV, MCH, and MCHC) whereas a statistically significant decrease in thrombocyte counts was determined.Conclusion: Hyperbaric oxygen therapy significantly decreases the number of thrombocytes, but this decrease is not important clinically. There are no significant effects on other blood parameters.