Acil servise karbonmonoksit zehirlenmesi ile başvuran hastalarda yüksekakışlı nazal kanül oksijen tedavisi ile standart oksijen tedavisinin etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of high flow nasal cannula oxygen therapy and standardoxygen therapy in patients presenting to the emergency department withcarbon monoxide poisoning
  1. Tez No: 672941
  2. Yazar: ÖNDER YEŞİLOĞLU
  3. Danışmanlar: UZMAN MÜGE GÜLEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Bu çalışmada karbonmonoksit (CO) zehirlenmesi ile acil servise başvurup yüksek akımlı nazal kanül oksijen (YANKO) tedavisi alan hastalarla standart oksijen tedavisi (SOT) alan hastaların karboksihemoglobin (COHb) değerlerinin düşme oranı ve vital parametrelerdeki değişimin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışma retrospektif olarak yapıldı. Vaka grubunu hastanemizde YANKO tedavisinin kullanıldığı dönemde (01 Ocak 2018- 01 Ocak 2019) acil servise CO zehirlenmesi nedeniyle başvuran hastalar, kontrol grubunu ise hastanemizde YANKO cihazının olmadığı zamanlarda (01 Ocak 2017- 31 Aralık 2017) CO zehirlenmesi ile acil servise başvuran ve geri solumasız rezervuarlı yüz maskesi ile 10 lt/dk' dan SOT uygulanan hastalar oluşturdu. Çalışmaya başvuru anında COHb düzeyi > 10 tespit edilen ve tedavi sürecinde saatlik kan gazı ve vital bulgu takibi yapılan, hastane otomasyon bilgi sistemi ile dosya bilgilerine tam olarak ulaşılabilen 18 yaş üstü hastalar dahil edildi. Hiperbarik oksijen tedavisi uygulanan, gebe olan veya invazif mekanik ventilasyon ihtiyacı olan hastalar çalışma dışı tutuldu. Hastaların demografik verileri, eşlik eden hastalıkları, başvuru şikayetleri, vital bulguları, COHb değerleri (30 dakikalık periyotlarla), sonlanım durumları ve hastalarda gelişen komplikasyonlar standart veri kayıt formuna kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya 71 hasta dahil edildi. Hastaların 36'sına YANKO tedavisi uygulanırken 35 hastaya SOT uygulandı. Her iki grupta en sık başvuru şikayeti bulantı ve kusmaydı. YANKO tedavisi alan hastalarda SOT alan gruba göre solunum sayısı tedavinin 1. saatinde (p=0.011) ve tedavinin 2. saatinde (p=0,008) istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşüktü. YANKO tedavisi ve SOT alan hastaların COHb düzeyleri karşılaştırıldığında, başvuru anında istatikel olarak fark yokken YANKO alan grubun COHb seviyesi 60, dk, 90 dk ve 120. dk da istatiksel olarak anlamlı derecede daha düşüktü. YANKO tedavisi alan hastaların SOT alan gruba göre ΔCOHb1 değeri (COHb değerlerinin 60. dakikadaki matematiksel farkı) istatiksel olarak (p=0.002) anlamlı derecede daha yüksekti. Hastaların acil serviste bekleme süreleri (p=0.381) arasında anlamlı fark yoktu. Sonuç: Acil servise CO zehirlenmesi ile başvuran hastalarda YANKO tedavisi ile SOT karşılaştırıldığında YANKO' nun COHb değerini daha etkin şekilde düşürdüğü tespit edildi. Ayıca solunum sayısını ve nabız sayısını düşürmede YANKO tedavisi SOT' a göre daha üstündü.
Özet (Çeviri)
Objectives: The Aim of this study was to compare decrease rates of carboxyhemoglobin (COHb) values and changes in vital parameters of patients whom presented to emergency department with carbon monoxide (CO) poisoning and treated with either high flow nasal cannula (HFNOT) or standard oxygen therapy (SOT). Material and Methods: Study was conducted retrospectively. Case group were patients admitted to emergency room due to CO poisoning in the time period when HFNOT was being used (01 January 2017 – 31 December 2017), while control group were patients presented to emergency room in times when no HFNOT device was available (01 January 2017 – 31 December 2017) and treated with non- rebreathing mask with 10 lt/min flow rate. Patients older than 18 years old, with COHb levels > 10, whom blood gases and vital signs could be obtained and monitored hourly, and whose complete file data could be reached with hospital automated information system were included in study. Patients that are pregnant, treated with hyperbaric oxygen therapy, or in need of invasive mchanical ventilation were excluded from study. Patients demographic information, co-morbidities, initial symptoms, vital signs, COHb values (at 30 minute intervals), outcomes and complications were recorded in standard data form. Results: 71 patients were included in study. 36 patients were treated with HFNOT while 35 patients were treated with SOT. In both groups, most frequent symptom on admission was nausea and vomiting. Respiration rates were lower in 1. hour (p=0.011) and 2. hour (p=0,008) in HFNOT group with statistical significance. When COHb values were compared between HFNOT and SOT groups, COHb levels of HFNOT group were lower in 60. minutes (p=0.026), 90.