Ani sensörinöral işitme kaybı olan ve hiperbarik oksijen tedavisi alan hastalarda nötrofil-lenfosit oranı (NLO), platelet-lenfosit oranı (PLO) ve sistemik immün inflamasyon indeksinin (SII) tedavi yanıtı ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR), platelet-to-lymphocyte ratio (PLR) and systemic ımmune-ınflammation ındex (SII) and treatment response in patients with sudden sensorineural hearing loss receiving hyperbaric oxygen therapy
  1. Tez No: 939065
  2. Yazar: FATMA DİDEM KESLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Deniz ve Sualtı Hekimliği, Marine and Underwater Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi
  11. Ana Bilim Dalı: Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç:Bu çalışmada; nötrofil-lenfosit oranı (NLO), platelet-lenfosit oranı (PLO) ve sistemik immün inflamasyon indeksi (SII) ile ani işitme kaybı (AİK) gelişimi arasındaki ilişkiyi ve bu parametrelerin AİK prognozu için bir belirteç olup olmayacağını belirlemeyi amaçladık. Gereç ve yöntem: Konya Şehir Hastanesi Hiperbarik Tıp Kliniğinde 2022-2024 yılları arasında tedavi gören ani işitme kaybı tanılı hasta dosyaları geriye dönük tarandı. Dahil edilme kriterlerine uyan 50 hasta çalışmaya alındı. Aynı yıllar arasında Kulak Burun Boğaz polikliniğine başvuran işitmesi normal eş sayıda hasta kontrol grubunu oluşturdu. Kontrol grubunun ve Hiperbarik oksijen (HBO) tedavisi öncesi hasta grubundan alınan tam kan sayımı sonuçları karşılaştırıldı. AİK hastalarının yaşı, cinsiyeti, işitme kaybı başlangıcı ile hiperbarik oksijen tedavisine başlama arasındaki süre, odyogram tipi, hiperbarik oksijen tedavisinin süresi, tedavi sıklığı, uygulanan toplam tedavi sayısı kaydedildi. Tedavi sonunda odyometri ve tam kan sayımı testleri tekrarlandı. Tedavi öncesi ve sonundaki tam kan sayımı sonuçları karşılaştırıldı. İstatiksel analiz SPSS 28.0 programı ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to determine the relationship between neutrophil- lymphocyte ratio (NLR), platelet-lymphocyte ratio (PLR), systemic immune inflammation index (SII) and the development of sudden sensorinoral hearing loss (SSHL), as well as if these parameters could be a marker for the prognosis of SSHL. Materials and methods: The files of patients diagnosed with sudden hearing loss who were treated at Konya City Hospital Hyperbaric Medicine Unit between 2022-2024 were retrospectively scanned. 50 patients met the inclusion criterias. An equal number of patients who applied to the Ear, Nose and Throat outpatient clinic between 2022-2024 and has normal hearing constituted the control group. Control group's and patient group's complete blood count results which were tested before HBO therapy were compared. The age, gender, audiogram type, time between the onset of hearing loss and the hyperbaric oxygen therapy, duration of hyperbaric oxygen therapy, treatment frequency and total number of treatment sessions were recorded. Audiometry and complete blood count tests were repeated at the end of the HBO treatment. Complete blood count results before and at the end of the treatment were compared. Statistical analysis was performed with SPSS 28.0 program.