Yaşlı hastada sepsis/septik şok: Etken, seyir, prognoz ve mortalite
  1. Tez No: 422776
  2. Yazar: BURCU BİLALOĞLU CANDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLBİN AYGENCEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Günümüzde, yaşlı nüfusun artmasıyla birlikte sepsis/septik şok gibi YBÜ'de izlenmesi gereken durumlar artmaktadır. Sepsis/septik şok gelişen hastaların yarıdan fazlasını ≥ 65 yaş hastalar oluşturmaktadır. Genel populasyonda ağır sepsis insidansının 1000'de 2,4- 3,0 olduğu ve bu oranın 85 yaş ve üzeri hastalarda 1000'de 26,2 'ye çıktığı saptanmıştır. Ayrıca yaşlı hastalarda pulmoner veya genitoüriner sistem enfeksiyonları ve gram negatif etkenlere bağlı sepsis daha sık görülmektedir. Yaşlı hastalarda sepsisin insidans, prognoz ve mortalitesi ile ilişkili çalışmalar çok azdır veya genel çalışmalarda subgrup analizleri şeklindedir. Yaşın sepsis riski ve prognozu üzerine etkisinin bilinmesinin hastaların triyajında, tedavi kararının verilmesinde ve prognozun tartışılmasında yol gösterici olacağı düşünülmektedir. Bu çalışma ile yaşlı hastalarda sepsisin klinik özelliklerinin, prognozunun ve mortalitesinin belirlenmesi, mortaliteye etki eden faktörlerin ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışmaya Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Yoğun Bakım Ünitesi'nde 1 Ocak 2010 - 31 Aralık 2013 tarihleri arasında yatan, yatışta veya takipte ağır sepsis/septik şok tanısı alan ve yaşı 65 yaş ve üstü olan toplam 200 hasta alınmıştır. Çalışmamızda sepsis/septik şok ilişkili mortalite oranı % 61,5 saptanmıştır. 65-79 yaş arasındaki hastalarla, ≥ 80 yaş hastalar arasında yoğun bakım mortalitesi açısından anlamlı fark saptanmamıştır. Bu çalışmada 65 yaş öncesi ve sonrası hasta gruplarında sepsis/septik şok mortalitesini karşılaştırılmadığından net bir yorum yapamamakla birlikte; yaşlı ve çok yaşlı grupta mortalite açısından 87 fark olmadığı gösterilmiştir. Ayrıca diğer çalışmalarla benzer şekilde yaşlılarda en fazla pulmoner ve üriner sistem enfeksiyonu ve en sık gram negatif etkenlerin görüldüğü saptanmıştır. Giriş SOFA skoru, girişte IMV ihtiyacı olması ve ybü takibinde renal yetmezlik gelişmesi mortaliteyi artıran risk faktörleri olarak bulunmuştur. Hastanın yoğun bakım takibinde oral besleniyor olabilmesi ise mortaliteyi azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, , the conditions such as sepsis/septic shock to be monitored in the intensive care units increase more often with the increase of the elderly population. The patients ≥ 65 years age constitute more than half of the patients with the sepsis/septic shock. It has been determined that the incidence of the severe sepsis in the general population was 2,4-3,0 per mille and this rate increased to 26,2 per mille in the patients ≥85 years. In addition, the pulmonary and the genitourinary tract infections and the sepsis due to the gram-negative factors are seen more often in the elderly patients. The studies related to the incidence of the sepsis, prognosis and mortality in the elderly patients are very few or are as the subgroup analyzes in general studies. It is thought that the effect of the age on the risk and prognosis of the sepsis to be known will guide more in the triage of the patients, in the treatment decisions and on the discussion of the prognosis. In this study, it has been aimed at determining the clinical features of the sepsis, the prognosis and mortality in the elderly patients and at revealing the factors affecting the mortality. Totally 200 patients who have been hospitalized in the Intensive Care Unit, Department of Internal Medicine, Faculty of Medicine, Gazi University - from January 1, 2010 to December 31, 2013 – and who have been diagnosed with sepsis/septic shock on admission or during the hospitalization and who were 65 years old or over became the subjects of this study. 89 In our study, the mortality rate related to the sepsis/septic shock was identified as 61.5%. There was no significant difference in the ICU mortality between the patients 65-79 years old (elderly) and the ones ≥ 80 years old (very elderly). In this study, the elderly and the very elderly group have shown no difference in mortality. We didn't compare sepsis/septic shock mortality rate in the patients with over and under 65 years old. Moreover, the most common pulmonary and urinary tract infections and the most common gram negative effects have been observed in the elderly likewise with other studies. SOFA score, mechanical ventilation support and the renal failure during ICU stay have been found as the risk factors for ICU mortality. Feeding orally has reduced the ICU mortality.