Pnömonili hastalarda eritrosit dağılım hacminin mortalite ile ilişkisi
Relationship of red cell distribution width with mortality in patients with pneumonia
- Tez No: 422777
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASEMİN IŞIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Geliştirilen yeni tanı yöntemleri, geniş spektrumlu antibiyotikler ve destek tedavilere rağmen pnömoniler yoğun bakım hastalarında önemli bir morbidite ve mortalite nedeni olmaya devam etmektedir. Eritrosit dağılım genişliği son zamanlarda çeşitli hastalıkların tanısında ve takibinde yol gösterici olarak kullanılmaktadır. Fakat pnömöni ile ilgili çalışmalar sınırlı sayıdadır. Çalışmamızın amacı; yoğun bakıma kabulünde toplum veya hastane kaynaklı pnömonisi olan hastalarda bakılan eritrosit dağılım hacmi değerinin 30 günlük mortalite ve hastanede kalış süresini öngörme üzerindeki etkisini araştırmaktı. Çalışmamız retrospektif olarak planlandı. Hasta verileri hastane veri tabanından ve hasta takip formlarından elde edildi. Hasta kabulündeki ilk eritrosit dağılım genişliği değeri kaydedildi. Hastaların kabulündeki verileriyle yoğun bakım skorları hesaplandı. Eritrosit dağılım hacminin; 30 günlük mortalite, hastanede kalış süresi ve yoğun bakım skorlama sistemleriyle ilişkisi incelendi. Tüm analizler SPSS 17.0 programı ile gerçekleştirildi. Toplam 218 hasta tarandı. Tüm hastalar incelendiğinde ortalama yaş 69.1±15.7 bulundu. Pnömoni grupları arasında yaş, cinsiyet, ek hastalık ve mortalite oranları açısından anlamlı farklılık yoktu. Hastane kökenli pnomönilerde eritrosit dağılım hacmi yüksekliği olan hastalarda mortalite 3.5 kat artmıştı. Yoğun bakım ünitesinde ve hastanede kalış süresi ile eritrosit dağılım hacmi arasında ilişki yoktu. Pnömoni hastalarında ventilatöre bağlı olma, vazoaktif ilaç kullanımı, Glasgow koma skorunun düşük olması ve hematokrit düşüklüğü mortalite ile ilişkili risk faktörü olarak bulundu. Hastane kökenli pnömonilerde, yoğun bakım skorlama sistemlerine eritrosit dağılım hacmi eklendiğinde istatistiksel olarak anlamlı pozitif değerde artma saptandı. Hastane kaynaklı pnömonilerde eritrosit dağılım hacmi yüksekliği 30 günlük mortalite için bağımsız bir risk faktörüdür. Yoğun bakım skorlama sistemlerine eklenen eritrosit dağılım hacmi değerinin, mortaliteyi öngörmede katkı sağlayabileceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Albeit development of new diagnostic modalities, usage of wide spectrum antibiotics and supporting therapies, pneumonia, is still the leading cause of mortality and morbidity within intensive care unit patients. Red cell distribution width is being used as an indicative for the diagnosis and follow-up of various diseases lately. But studies associated with pneumonia are limited in number. Our purpose in this study is to evaluate the influence of red cell distribution width value on prediction of 30 day mortality rate and hospitalization duration of patients with hospital or community-acquired pneumonia at intensive care unit admission. Study is planned to be retrospective. Patients' data were acquired from hospital database and patient chats. First erythrocyte distribution width value at admission is noted. Intensive care unit scoring was calculated with the patients' findings at admission. The relation between red cell distribution width value and 30 day mortality rate, hospitalization duration and intensive care unit scoring systems are evaluated. Statistical analyses were performed with SPSS 17.0 program. A total of 218 patients' data were scanned. Mean age value of the patients' was 69.1±15.7. There was no significant difference at distribution of age, gender, comorbidity and mortality rates between pneumonia groups. Mortality rates increased 3.5 times on patient group with hospital-acquired pneumonia and increased erythrocyte distribution width. There was no statistically significant relation between red cell distribution width value and intensive care unit or hospitalization duration. Being compelled to mechanical ventilation, vasoactive drug usage, low Glasgow coma score and low hematocrit values were found to be risk factors related with mortality in pneumonia patients'. Assessing red cell distribution width values with intensive care unit scoring systems revealed an increase in statistically significant positive values. Increased red cell distribution width is an independent risk factor for 30 day mortality in hospital- acquired pneumonia patients'. We believe that assessing red cell distribution width values with intensive care unit scoring systems will contribute value in prediction of mortality rates.