Meme küçültme skarlarının tedavisinde mikroiğneleme ve trombositten zengin plazma kombinasyonunun etkinliği
The effect of usi̇ng prp and dermapen combi̇nati̇on therapy for breast reducti̇on scars
- Tez No: 422778
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DAĞHAN IŞIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, insizyonel skarların iyileştirilmesinde trombositten zengin plazma ve dermapen kombinasyonunun etkinliği araştırılmıştır. Çalışma prospektif, tek kör tasarlanmıştır. Meme küçültme operasyonu yapılmış olan, polikliniğe skar şikayeti ile başvuran 20 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar randomize olarak 10'ar kişilik 2 gruba ayrıldı. Her iki hasta grubuna da işleme başlamadan 30 dakika önce lokal anestetik ajan uygulandı. Birinci gruba; Dermapen® 15 dakika süre ile insizyonel skarların üzerinde vertikal ve horizontal yönlerde gezdirilerek mikroiğneleme uygulandı. İkinci gruba ise ilk önce 5 dakika süre ile insziyonel skarlar üzerine Dermapen® uygulandı ve mikrokanallar açıldı daha sonra manuel hazırladığımız TZP cilt üzerine yayılarak 10 dakika daha Dermapen uygulamasına devam edildi. Bu işlemler 3 er hafta arayla 2 seans yapıldı. İşlem sonrası 6.ayda visuel analog skala ile objektif ve subjektif değerlendirmeler yapılarak istatistiksel verilere ulaşıldı. Tüm istatistiksel analizler için SPSS 17.0 paket programı kullanıldı. Çalışma %95 güven düzeyinde gerçekleştirildi. Her iki grupta da anlamlı iyileşme gözlenirken, TZP eklenmesinin herhangi bir olumlu katkısı olmadığı görülmüştür. Hastalarımızda ciddi bir komplikasyon gözlenmemiştir. İşlem sonunda hastalar günlük yaşamlarına devam etmişlerdir. Hiçbir hastada hipopigmentasyon veya hiperpigmentasyon gözlenmemiştir. Günümüzde insizyonel skarların tedavisi için tanımlanmış faydalı yöntem oldukça azdır. Her iki teknik de hem matür hem immatür insizyonel skarların iyileştirilmesinde,her cilt tipinde güvenle kullanılabilir. Aslında seans sayısı artırılarak ve seanslar arası zaman aralığının birkaç ay kadar uzatılması ile de daha fazla dermal kollagen üretimine izin verilerek daha başarılı sonuçlar elde edilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is analyzing that efficiency of using Dermapen and PRP combination in postsurgical scars. The review is planned by prospective and single-blind. 20 patients had included who have had breast reduction mammaplasty and have complained from scars. The patients have seperated to two groups; each group was composed from 10 patients. 30 minutes before processing, all patients were administered a local anesthetic agent. The first group; Dermapen® was performed in vertical and horizontal direction for 15 minutes by moving the microneedle over incisional scars. The second group scars for the first 5 minutes ,microchannels were performed by Dermapen® and PRP, which was prepared manually, was spread on the skin for 10 minutes with more Dermapen applications. 6 months after procedure, results were evaluated by using visuel analog scale. The istatistical package was SPSS 17.0. The study was performed in % 95 confidence level. Significant improvements was observed in both groups,while the addition of PRP hasn't shown any positive contribition. Any serious complication has been observed in our patients. Patients continued to their daily life after procedure. We didn't come across any hypopigmentation or hyperpigmentation. Today, defined methods for the treatment of incisional scars are quite useful. Both techniqes can be safely used for treatment of both matur and ımmmatur skars on all skin types. In fact, by increasing the number of sessions and extending the time interval up to several months, more successful results can be achieved by allowing production of the dermal collagen.