Yerelleşme-merkezileşme tartışmaları bağlamında Türkiye'de mahalleye dönüşen köy yönetimlerinin mevcut durumu: Hatay örneği
Decentralization-centralisation discussions in the context current state managements of village while transform neighborhood in turkey: example of hatay
- Tez No: 422949
- Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Tarihi süreç içerisinde Osmanlı Dönemi'nden günümüze kadar çok önemli bir yere sahip olan köylerin resmî nitelik kazanması, Cumhuriyetin ilanından sonra 1924 yılında 442 sayılı Köy Kanunu ile olmuştur. Bu yasadan sonra, günümüze kadar birçok tasarı ve düzenleme yapılmasına rağmen köklü bir değişiklik içeren yasa çıkarılamamıştır. Ancak 6360 sayılı Büyükşehir Belediye Yasası ile yeni bir sürece girilmiştir. Bu süreçle köylerin tüzel kişiliğinin kaldırılması başta olmak üzere birçok değişiklik yapılmıştır. Bu tezde, yapılan bu değişikler detaylı olarak incelenmiş olup köylerin tüzel kişiliklerinin kaldırılması ile ortaya çıkan yeni durum ve olası etkileri üzerinde durulmuştur. Bu çalışmada, 6360 sayılı Yasa ile yapılan değişikliklerin, Hatay'ın mahalleye dönüşen köylerinde ne boyutta etkili olduğu, mahalleye dönüşen köylerde meydana gelen değişimler ve yasa ile ne amaçlanmaya çalışıldığı araştırılmaya çalışılmıştır. Ayrıca köylerin mahalleye dönüştürülmesi ile köy halkının hak ve yetkilerinde değişim olup olmadığı ve yerelleşme ile ilişkisi de ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışma alan araştırması ile desteklenmiş ve bu bağlamda mahalleye dönüşen köylerde görevli 151 muhtara uygulanmıştır. .Elde edilen veriler SPSS(Statistical Package for Social Science 15.0) istatistik programı kullanılarak analiz edilmiş SPSS ve yorumlanmıştır. ANAHTAR KELİMELER Köy Yönetimi, Mahalle, 6360 sayılı Büyükşehir Belediye Yasası, Merkezileşme, Yerelleşme.
Özet (Çeviri)
In historical process of Ottoman period to the present, gaining official status of villagers which have a very significant place after the proclamation of the Republic due to the Village Law No 442 of 1924. After this law, until today Even though several draft and regulation are made, laws including a radical chance have not been enacted. However, new process has been entered with the Metropolitan Municipality Law No 6360. Thanks to this process various changes have been made especially removing legal entity of villages. In this thesis, changes which made have been examined in detail, removing legal entity and possible effect and a new situation have been focused on. In this study, the changes made by Law No 6360 to be effective in Hatay what extent the return to the neighborhood villages changes occurred in the village turned into neighborhood and with the tried and tried to investigate what laws were intented. İn addition, the absence of the villegers with the transformation of the neighborhood of the village is the change in the relationship between the rights and powers and decentralization has also tried to reveal suplemented by field survey work in the village and return to the neighborhood in this context has been applied to 151 officers chairman. The obtained data were analyzed using a SPSS and interpred. KEYWORDS Village Management, the neighborhood, the Metropolitan Law No 6360, Centralization, Decentralization.