Türk tersane işletmelerinde yaşanan iş güçlüklerinin işgücü devir oranı açısından değerlendirilmesi
The evaluation of working difficulties on employee turnover ratio in Turkish shipyards
- Tez No: 422975
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, Türk tersane işletmelerinde yaşanan iş güçlüklerinin işgücü devir oranı üzerine etkisi konusu ele alınmıştır. Tersanelerde yapılan işler, iş güvenliği ve işçi sağlığı açısından çok önemli riskler taşımaktadır. İş kazaları ve bu kazalarda yaşanan can ve mal kayıpları ile tersane çalışanlarının karşılaştıkları meslek hastalıkları başta olmak üzere, Tersane işletmelerinin iş tanımlarının geniş yelpazede ve çoğunlukla kar merkezli amaç gütmesinden dolayı tersane çalışanlarının işgücü devir oranı üzerinde önemli etkisi olduğu değerlendirilmektedir. Sektördeki mevcut durum, tersane işçilerinin sosyal, kültürel ve ekonomik durumları, yaşanan sorunlar ve bunların giderilmesi hususunda yasal mevzuatlar da dahil olmak üzere işletmelerde ele alınan konular incelenmiştir. Tezde; literatür tarama, yorumlama ve gözlem gibi nitel araştırma teknikleri kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen sonuçlara göre, Türk tersane işletmelerinde işgücü devir oranını etkileyen temel faktörler; işçi sağlığı ve güvenliği sorunları, sendikal hak ve özgürlüklerden yoksunluk, tersane işçilerinin sosyal ve ekonomik sorunları, kalifiye ve eğitimli işgücünün eksikliği, istihdam ve verimlilik sorunları, taşeron işçi oranının yüksekliği ve çalışma koşullarının ağırlığı ve işletme içi iletişim eksikliği olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the evaluation of working difficulties on employee turnover ratio in Turkish shipyards is studied. Works performed in the shipyards, carry very significant risks in terms of occupational health and safety. It is considered that the shipyard workers have a significant impact on employee turnover ratio because of that the job descriptions of shipyards are, in wide ranges, mostly profit-based, especially work-related accidents, the life and property losses experienced in these accidents, and the occupational diseases faced by shipyard workers. The issues -including the current situation in the sector, the social, cultural and economic situations of the shipyard workers, problems encountered, and the legislation about the elimination of those- discussed in the shipyards have been examined. In the thesis; qualitative research techniques were used such as literature research, interpretation and observation. According to the results obtained in this study, the main factors affecting the labor turnover ratio in Turkish shipyards have been identified as the occupational health and safety issues, the lack of trade union rights and freedoms, the social and economic problems of shipyard workers, the lack of skilled and educated workforce, the employment and productivity issues, high proportion of contract workers, the bad working conditions, and the lack of communication within the shipyard.