Sağlık yönetimi açısından çalışma hayatında mobbing
Health management terms mobbing in working life
- Tez No: 423075
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Çalışmanın amacı; genelde çalışanların özelde ise sağlık çalışanlarının iş alanlarında doğrudan ya da dolaylı olarak maruz kaldığı mobbing sürecini tanımlamak, etkileyen faktörleri, sonuçlarını tespit etmek ve yönetim açısından mobbing sürecinin temelde başlamaması için başladı ise sonlandırılması ve olumsuz etkilerinin ortadan kaldırılması için gerekli olan tutumları incelemektir. Bu çalışmada tarihçi method ve kaynak taraması tekniğinden yararlanılmıştır. Ancak, çalışmanın özellikle sağlık çalışanları ile ilgili bölümlerinde, mesleki bilgi, deneyim ve gözlemlere sıklıkla yer verilmiş, tanık olunan örnek olaylardan istifade edilmiştir. Çalışmada, çalışma hayatında mobbing'in nedenleri, etkilediği birimler, sonuçları, üzerine yapılan araştırmalar mobbing'in basit bir olgu olmadığını sistematik ve karmaşık bir süreç olduğunu, etkilenen kişinin sadece mobbing mağduru olmadığını ortaya koymaktadır. Uygulayan, mağdur, izleyiciler, örgüt, yönetim, mağdurun ailesi, ülke ekonomisi gibi etkilenenler listelendiğinde Mobbing'in göz ardı edilecek bir durum olmadığı anlaşılmaktadır. Bu nedenle çalışma hayatında birebir örgüt ile iletişimde olan yönetim için dikkat edilmesi gereken bir alan ortaya çıkmaktadır. Sağlık çalışanlarının iş alanlarında yaygın olarak ortaya çıkan mobbing'in, bu nedenle önlem alınmasını gerekli kılan ciddi bir mesleki sağlık ve güvenlik riski olduğu görülmüştür. İşyerinde gerek yönetim, gerekse çalışanlar bakımından alınacak tedbirler ve düzenlemeler için, bu sorunun farkındalığın önemli olduğu anlaşılmış ve çalışma genelde çalışanlar açısından özelde ise bütünlük içinde sağlık çalışanları kapsamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study; In general employees in private to identify directly or indirectly experienced by mobbing process exposed the business areas of health workers, affecting factors, it is to determine the results and has begun to basically the start of the administration in terms of mobbing process termination and examine their attitudes necessary to eliminate the negative effects. This study benefited from the historians of literature methods and techniques. However, health workers, especially in the section on work, professional knowledge, experience and observations often given were benefiting from the case witnessed. In the study, working life mobbing causes, affects units, the results of the research on mobbing is not a simple fact that a systematic and complex process, reveals that only mobbing victims affected people. Applying, victims, spectators, organization, management, victim's family, as the country's economy affected those listed will be ignored mobbing is understood to be a condition. Therefore, one to one attention to communicating with government organizations in working life is an area that should arise. Health workers in the business areas of emerging common mobbing, showed that therefore measures should be taken to be a serious occupational health and safety risk is required. Management requirements in the workplace, both in terms of working arrangements and measures to be taken, the awareness of this important issue and work is generally understood that the specific terms of employees covered by health workers were examined in their entirety.