İç kontrol sisteminin işletme performansı üzerine etkisi: Muhasebe meslek mensupları perspektifinden bir inceleme
The impact of the internal control system on business performance: An examination from the perspective of accounting professionals
- Tez No: 997969
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR KÖSE, DOÇ. DR. ADNAN GÜZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Ankara Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası'na kayıtlı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler (SMMM) örneği üzerinden, muhasebe meslek mensuplarının iç kontrol sistemi ve işletme performansı hakkındaki algılarını incelemeyi ve demografik analizini yapmayı amaçlamıştır. Çalışma, SMMM'lerin iç kontrolün finansal ve finansal olmayan işletme performansı üzerindeki etkisine ilişkin algıları arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını araştırmıştır. Ayrıca, bu algıların demografik özelliklere (cinsiyet, yaş, mesleki deneyim yılı, eğitim durumu, çalışan sayısı, faaliyet yılı, işletmenin hukuki yapısı, faaliyet alanı) göre farklılık gösterip göstermediği de incelenmiştir. Çalışmada, COSO iç kontrol çerçevesinin beş ana bileşeni bağımsız değişken olarak, işletmenin finansal ve finansal olmayan performansı ise bağımlı değişken olarak belirlenmiştir. Metodolojik olarak; veriler, tanımlayıcı çevrimiçi anket yöntemiyle toplandı. Uygulanan 5'li Likert ölçeğine uygun anket, hem iç kontrol ölçeğini hem de performans göstergeleri ölçeğini içermiştir. İç kontrol ölçeği, COSO entegre iç kontrol modelinin temel iç kontrol bileşenleri (Kontrol Ortamı, Risk Değerlendirmesi, Kontrol Faaliyetleri, Bilgi-İletişim, Gözetim) ile ilgili ifadeleri içerirken, performans ölçeği çeşitli finansal ve finansal olmayan işletme performansı göstergeleriyle ilgili ifadeleri içermiştir. İstatistiksel örneklem büyüklüğü 200 olarak hesaplanmış olsa da, fiili örneklem Ankara'da faaliyet gösteren ve ankete gönüllü katılan 500 SMMM'den oluşmuştur. Veriler SPSS-22 ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde, korelasyonel tanımlayıcı tarama modeli ve regresyon ile çeşitli tamamlayıcı istatistiksel testler/analizler (frekans, yüzde, ortalama, standart sapma, Cronbach Alfa güvenilirlik, bağımsız örneklem t testi, Varyans-ANOVA, Çarpıklık- Skewness, Basıklık-Kurtosis, Pearson korelasyon, Regresyon vb) birlikte uygulandı. Çalışma, iç kontrol sistemine ilişkin algılar ile işletme performansı arasında güçlü ve pozitif bir ilişki olduğu sonucuna varmıştır. Bu doğrultuda, iç kontrol sistemine ilişkin algının işletme performansı üzerinde anlamlı ve önemli bir etkiye sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca, bu algıların demografik özelliklere göre de farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Demografik kriterler bazında; Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlerin iç kontrol sistemine ilişkin algıları ve işletme performansı, cinsiyet, mesleki deneyim yılı, çalışan sayısı ve işletmenin hukuki yapısı kriterlerine göre farklılık gösterirken, yaş, eğitim durumu, faaliyet yılı ve faaliyet alanı kriterleri açısından ise herhangi bir farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Bilebildiğimiz kadarıyla, bu çalışmanın, COSO iç kontrol bileşenlerinin finansal ve finansal olmayan işletme performansına etkisine yönelik algıları ile bu algıların demografik analizini Ankara SMMM Odasına kayıtlı meslek mensupları ölçeğinde birlikte inceleyen ilk uygulamalı çalışma olması nedeniyle değer taşıdığı ve literatüre katkı sağladığı düşünülmektedir. Bu çalışma, seçilen SMMM Odası, yanıt veren SMMM sayısı, anket soruları ve yanıtları, uygulanan istatistiksel analiz yöntemi ve testler ile sınırlıdır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine and analyze the perceptions of accounting professionals regarding internal control systems and business performance, using a sample of Certified Public Accountants (CPAs) registered with the Ankara Chamber of CPAs. The study investigated whether there is a significant relationship between CPAs' perceptions of the impact of internal control on financial and non-financial business performance. It also examined whether these perceptions differed according to demographic characteristics (gender, age, years of professional experience, education level, number of employees, years of operation, legal structure of the business, field of activity). In the study, the five core components of the COSO internal control framework were determined as independent variables, and the financial and non-financial performance of the business was determined as the dependent variable. Methodologically, data were collected using a descriptive online survey method. The survey, which used a 5-point Likert scale, included both an internal control scale and a performance indicators scale. The internal control scale included statements related to the core internal control components of the COSO integrated internal control model (Control Environment, Risk Assessment, Control Activities, Information-Communication, Supervision), while the performance scale included statements related to various financial and non-financial business performance indicators. Although the statistical sample size was calculated as 200, the actual sample consisted of 500 Certified Public Accountants (CPAs) operating in Ankara who voluntarily participated in the survey. Data were analyzed using SPSS-22. In the analysis of the data, a correlational descriptive survey model and regression were applied together with various complementary statistical tests/analyses (frequency, percentage, mean, standard deviation, Cronbach's Alpha reliability, independent samples t-test, Variance-ANOVA, Skewness, Kurtosis, Pearson correlation, Regression, etc.). The study concluded that there is a strong and positive relationship between perceptions of the internal control system and business performance. Accordingly, it was revealed that the perception of the internal control system has a significant and important impact on business performance. Furthermore, it was indicated that these perceptions also differed according to demographic characteristics. Based on demographic criteria, the perceptions of CPAs regarding the internal control system and business performance differed according to gender, years of professional experience, number of employees, and the legal structure of the business, while no differences were found in terms of age, education level, years of operation, and field of activity. To our knowledge, this study is considered to contribute to the literature as it is the first applied study to examine perceptions of the impact of COSO internal control components on financial and non-financial business performance, along with a demographic analysis of these perceptions, using a sample of CPAs registered with the Ankara Chamber of CPAs. This study is limited by the selected Chamber of CPAs, the number of responding CPAs, the survey questions and responses, the applied statistical analysis method, and the tests used.