İlaç sektöründe pazar yönlülük ve pazarlama stratejileri, yerli ve yabancı firmaların karşılaştırılması üzerine bir araştırma
Market orientation and marketing strategies in medicine sector, a research on comparison of national and foreign firms
- Tez No: 423100
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL YÜKSELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Pazar yönlülük işletmelerin müşteri ihtiyaç ve isteklerini karşılamada onlara sunulan ürün/hizmete verilen değeri üstün kılmaya yönelik faaliyetlerin tümüdür. Pazarlama anlayışının temeli müşteri tatminini sağlamak; uygun şekilde markayı konumlandırmak ve başarıyı sağlamaktır. Modern pazarlama anlayışının tamamlayıcısı niteliğindekiki pazar yönlülüğün üç önemli bileşeni olan müşteri odaklılık, rakip odaklılık ve fonksiyonlar arası iletişim işletmelerin odaklandığı konulardır.Pazar yönlülüğün bu üç bileşeni yerli ve yabancı ilaç firmalarına yönelik nicel ve nitel araştırmayla incelenmiştir. Araştırma bulgularına göre yerli ve yabancı firmalar pazar yönlü olup stratejiler bakımından aralarında anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Market orientation includes all avtivities which maximize the value of product/service presented to the customers to meet their needs and wants. The basis of marketing concept is to achieve customer satisfaction and positioning in customers' minds. Market orientation which is complementary of marketing concept has three dimensions as customer orientation, competitor orientation and integration of functions and these are the focus of the firms. In this study the three dimensions of market orientation approach are investigated in domestic and international medicine firms. According to the research findings there is no meaningful diference between domestic and international firms in market oriented strategies.