Tükenmişlik sendromu, birey ve örgütsel yapılar
Burnout syndrome and organi̇zati̇onal structures, i̇ndi̇vi̇dual
- Tez No: 423101
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çağımızın en önemli problemlerinden biri olarak ifade edilebilecek tükenmişlik sendromu; çalışan bireylerin iş hayatlarında kurdukları ilişkiler ve bu ilişkilerde yaşanan sorunlar nedeniyle ortaya çıkan olumsuzluklarla ilişkili bir kavramdır. Örgütler, hedeflenen bir amaca ulaşmak maksadıyla, bu amaca uygun tasarlama ve planlama ile yapılandırılan; faaliyetleri bir koordinasyon çerçevesinde yürütülen, bu faaliyetler yürütülürken başka diğer çevrelerle de ilişki içinde bulunan sosyal yapılardır. Bireyin tüm gereksinim ve dileklerini tek başına karşılayamayacağı gerçeği örgüt fikrini ortaya çıkarmıştır. Gelişen ve hızla değişen dünyada, çözümünde uzmanlık gerektiren sorunlar da bir hayli artmıştır. Bu sorunlar da çoğu zaman bireyler tarafından tek başlarına çözülememektedir. İşte bu nedenle çeşitli amaçlar çerçevesinde oluşturulan örgütler, toplumsal hayatın işleyişini belirleyici temel araçlar içinde sayılmaktadır. Çağımızda bireysel ve örgütsel değişimler ve gelişmeler tükenmişlik sendromunun oluşumunu ve sürecini etkilemekte, ortaya çıkan tükenmişlik sendromu ise hem bireyi hem de örgütü olumsuz yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Being one of the most important problems, exhaustion syndrome is a concept that is related to collegue interaction and this interaction's getting worse by the working conditions. Organizations are defined as social organs that are designed for a purpose and structured premeditated, in relation with other organizations. Organizations are created from the idea that individuals can not fulfill their own needs for themselves. Thus, stemming from theidea that individuals can not fulfill their own needs, organizations are main instruments that define society's machinery. Burnout syndrome affects the individual or the organization. At the same time, individual and organizational changes and developments formation of the burnout syndrome, affects the process, and also determines.