Sosyal medyanın bütünleşik pazarlama iletişimi üzerindeki etkileri
The impact of social media on integrated marketing communications
  1. Tez No: 423118
  2. Yazar: SEDA MÜFTÜOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RUHCAN AKİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Advertising, Communication Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Günümüzde yoğun rekabet ortamına sahip bir pazarda, işletmelerin hedef kitlelerine birebir ulaşabilmek ve daha etkili iletişim kurabilmek için sosyal medya araçlarını bütünleşik pazarlama iletişimi faaliyetlerine dahil ettiği görülmektedir. Hızlı bir şekilde etkileşimde bulunma imkânı tanıyan sosyal medya, pazarlama, tanıtım ve reklam alanlarında hem bireysel hem de kitlesel düzeyde kullanılabilecek en etkili araçlardan birisi olma özelliğindedir. Bu tezde sosyal medyanın bütünleşik pazarlama iletişimine etkileri araştırılmış, örneklem olarak sosyal medyayı etkin olarak kullanan on marka incelenmeye alınmıştır. Araştırma sürecinde öncelikle markaların kullandığı sosyal medya araçları belirlenmiş, böylece araştırılacak olan markaların hangi sosyal medya ortamlarında faaliyet gösterdikleri araştırılmış ve tüm markaların mevcut hesaplarının bulunduğu ortaklık gösteren Facebook sayfaları detaylı olarak incelenmiştir. Araştırma bulguları ve genel değerlendirme yazılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre; incelenen markaların sosyal medyayı daha çok kurumsal bilgilerini paylaşmak, kurumsal etkinlikleri duyurmak, ürünlerini ya da hizmetlerini tanıtmak ya da hedef kitleleri ile etkileşim kurmak amacı ile daha yoğun olarak kullandığı görülmektedir. Araştırma sonuçları işletmelerin bütünleşik pazarlama iletişimi faaliyetlerinde sosyal medya platformlarını etkin olarak kullanıldığını doğrulayan niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Today the markets which have intense competition, companies incorporate social media tools to marketing communication activities for reaching target customers as individuals and to perform more effective communication. As the social media present rapid interaction in marketing, promotion and advertising area both for individual and mass communication, it becomes one of the most effective tools.In this thesis, the effect of social media in integrated marketing communication researched and ten companies, which are using social media effective, were chosen as a sample. Primarily, the social media tools were determined which brands are using. Thus, Facebook pages were deeply researched as it is the common social media tool that is used by companies. Research findings and general evaluation was included. As a result of research, the brands which were analyzed are using social media mostly for sharing corporate information, announce company activities, to introduce products or services or to have interaction with target consumers. Research findings verify that companies are using social media platforms effectively in integrated marketing communication.