Sağlık hizmetlerinde kamu-özel ortaklığı modeli (Bursa ili örneği)
Public-private partnership models in health care (Example of Bursa)
  1. Tez No: 423134
  2. Yazar: EMRULLAH GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Sağlık sektöründe kamu ve özel sektörün ortaklığına dayalı Kamu-Özel Ortaklığı (KÖO) yöntemi Türk sağlık sektöründe de uygulanmaya başlamıştır. Son yıllarda Türkiye sağlık sektörü büyük bir değişim göstermekte ve giderek artan şekilde KÖO'nı kullanmaktadır. Bu kapsamda çalışma Türkiye sağlık sektörü politikalarında yaşanan bu değişime odaklanmıştır. Çalışmada Türkiye sağlık altyapı yatırımlarında bir finansman yöntemi olarak KÖO politikasının politika haritalama yöntemi ile analiz edilmesi amaçlanmaktadır. Çalışmanın evrenini Bursa ili kamu hastanelerinde çalışan personel oluşturmaktadır. Örneklem seçimine gidilmeden hastanelerdeki tüm çalışanlara ulaşılmaya çalışılmıştır. Ancak 814 kişi çalışmaya katılmayı kabul etmiştir. Çalışmada veri toplama kaynağı olarak anket yönteminden faydalanılmıştır. Anket formunda yer alan sorular kaynak taraması ve uzmanların görüşleri doğrultusunda araştırmacı tarafından hazırlanılmaya çalışılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre ise; Kamu Özel Ortaklığı Modeli (KÖOM), özel sektördeki atıl sermayelerin, hastane gibi topluma yararlı yatırımların yaratılması, daha hızlı sonuç getiren, etkili ve kaliteli kamu hizmeti sunumu açısından yarar sağlamasına, kamunun finansman sıkıntısından dolayı yapılamayan yatırımlar açısından fayda sağlayacağı ve sorun çözümünde etkili olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Public-private partnerships based on public and private partnership in the health sector (PPP) method was introduced in the Turkish healthcare sector. Turkey health sector in recent years show a big change and increasingly uses as PPP. In this context, this study focused on changes in Turkey in the health sector policy. Policies of the PPP policy as a method of financing health infrastructure investments in Turkey in the study is intended to analyze the mapping method. The universe of study Bursa constitute employees in public hospitals and Health Directorate. Without going to the sample selection it has tried to reach all workers in the hospital. However, 814 people have agreed to participate in the study. Survey questionnaires will be utilized as a data source. Questions in the questionnaire have been tried to be prepared in accordance with the literature and expert opinion. According to the survey; The Public Private Partnership model, the hospital community as a useful investment for the conversion of idle capital in the private sector; faster, more efficiently and to ensure the quality of public service delivery; It is expected to be of benefit to solve the financing problems of the public.